Yapay zeka dünyası bu dahi çocuğu konuşuyor

Yapay zeka dünyası son günlerde 16 yaşındaki Mikel Bober-Irizar’ı konuşuyor. Genç yetenek, doktora öğrencileri ve kıdemli geliştiricilerle birlikte yapay zeka alanında geliştirdiği programlarla dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Meraklı, zeki ve yetenekli olan Mikel Bober-Irizar, geçtiğimiz aylarda Google’ın satın aldığı ve üye sayısı son günlerde 1 milyonu geçen Kaggle‘da da oldukça parlak bir profile sahip. Kaggle, yapay zeka (AI) geliştiricilerinin firmaların ödüllü yarışmalar karşılığında sorunlarını çözmek için yarıştıkları bir platform. Ayrıca Kaggle, sağlanan başarılar neticesinde platform kullanıcılarının profilleri güncelleniyor.

 mikel-bober-irizar-kaggle

Platformda iki yılda katıldığı 39 yarışmayla Mikel Bober-Irizar, 64 binden fazla katılımcı arasında şu anda 84. sırada yer alıyor.

Bilgisayara olan merakı 5 yaşındayken babasının ona hediye ettiği dizüstü bilgisayarla başlayan genç isim: ‘Babam bilgisayar bilimiyle derinden ilgiliydi’ diyor. Programlama alanında kazandığı yetenekleri için herhangi bir okula gitmeyen Mikel Bober-Irizar internetten okuduğu makaleler ve izlediği videolarla AI kodlamasını kendi kendine öğrenmiş.

16 yaşındaki yetenekli ismin projeleri arasında otonom araçlar var. Başka bir projesi ise bir kaç aydır üzerinde çalıştığı ve günümüzün SEO uzmanlarını gelecek yıllarda işlerinden edebilecek bir algoritma; Mikel Bober-Irizar YouTube’da 8 milyondan fazla videoyu analiz edip, videolara uygun etiketleri otomatik olarak kendisi bulan bir projede yer almış.

Genç dahinin hayali ise, AI teknolojisi ile dünyaya yardım edebilecek bir şeyler yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir