Stres Çarkı İçin İlk Yasal Uyarı Amerika’dan Geldi

Stres Çarkı bu yılın en ilgi çeken oyuncağı oldu ve dünya genelinde büyük bir patlama yaptı. Fakat geçtiğimiz ay tam anlamıyla bir patlama yaşandı. Yaşanan kaza olaylarının ardından ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu, hem üreticiler hemde kullanıcılar için güvenli bir stres çarkı (özellikle metal ve pilli olanlar ) kullanımını anlatan yönerge yayınladı.

Yönergede kullanıcılara stres çarkını yüzlerine yakın tutmamaları ve ağızlarına sokmamaları öneriliyor. Ayrıca 3 yaş ve altı çocukların stres çarkıyla oynamasına izin verilmemesi isteniyor. Pilli\bataryalı stres çarkları konusunda dikkat edilecek husus geceden şarja bırakılmaması ve şarj durumun dikkatle kontrol edilmesi, eğer varsa güvenlik açısından duman sensörünün bulundurulması.

Üreticiler için yayınlanan yönergede, stres çarkının ne olduğu ve kullanıcı güvenliği açısından ürünün gerektirdiği şartlar yer alıyor. Komisyona göre 13 yaş ve altı çocuklar için tasarlanan bir stres çarkının Çocuk Ürünü Sertifikasını alması şart. Bunun anlamı, diğer zorunlukların yanında parçalarının boğulmaya sebep olmaması için küçük olmaması ve kurşun içeren boyalar içermemesi geliyor. Diğer şartlar bu tarz oyuncaklar için belirlenenlerle aynı.

Kısacası, ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu stres çarklarının ağza sokulmamasını ve pilli\bataryalı ürünlerin şarj olurken aşırı ısınması konusunda dikkat edilmesini öneriyor. Bizde aynı tavsiyeyi yapıyoruz 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir