SpaceX ve HP beraber uzaya çıkacak!

Son zamanlarda uzay haberleri ve gelişmeleri ile adını sık sık duyuran SpaceX, dünyanın önde gelen bilgisayar markalarından HP ile bir uzay görevi için işbirliği yapacak.

ABD’li şirket SpaceX, CRS-12 roketini haftaya Cape Canaveral’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatacak. Rokette Spaceborne Computer adlı HP süper bilgisayarı bulunacak. Bu süper bilgisayar, zorlu alan koşullarına dayanacak şekilde hazır bilgisayar bileşenlerinin oluşturulup oluşturulamayacağını görmek için kullanılacak.

Teknolojik cihazlar için oldukça olumsuz olan uzay şartları, Thinkbooks’ların ömrünü fazlasıyla azaltıyor. Böyle olunca NASA düzenli olarak dondurulmuş özel gıdalar gönderdiği Uluslararası Uzay İstasyonuna ayrıca dizüstü bilgisayarlarda göndermek zorunda kalıyor.

SpaceX ve HP işbirliği ile gönderilecek bu süper bilgisayar, Dünya yörüngesinden Mars’a, hatta güneş sistemininde ilerisine geçildikçe uzay araçlarıyla ilgili zorlu hesaplama çalışmalarında bilim insanlarına yardımcı olacak. Dünyada bulunan süper bilgisayarlarla bu hesaplamaların yapılıp bilgilerin Mars’a gönderilmesi yaklaşık 20 dakikayı buluyor. Aynı şekilde Mars’tan gelen geri bildirimler de yaklaşık olarak aynı süreyi buluyor, bilim insanlarıda bu zaman kaybını önlemek istiyor.

NASA’nın da desteğiyle yapılan HP Spaceborne Computer, sürümü belirtilmeyen bir Linux ile çalışıyor ve görev için özel su soğutmalı koruma kullanan HP’nin yüksek yoğunluklu Apollo 40 sunucularını temel alıyor.

Bu zorlu görevi başarmak için HP, Spaceborne Computer’ın performansını bulunduğu ortamın koşullarına göre ayarlarken, dışarından gelebilecek bilgisayar hatalarını otomatik olarak ayarlayabilen bir yazılım sistemi geliştirdi.

Süper bilgisayarı taşıyan SpaceX roketi, 14 Ağustos Pazartesi günü uzaya fırlatılacak. Fırlatma SpaceX’in YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir