Samsung, Otonom Sürüş İçin 300 Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor

Samsung, yeni 300 milyon dolarlık bir fonla otonom teknoloji geliştirmek için özel bir iş birimi ile yeni gelişmekte olan otomobil pazarına büyük yatırımda bulunuyor. Bu yeni birim, Samsung’a geçtiğimiz sene 8 milyar dolar kazandırmış olan ses teknolojisi devi Harman’ın içinde inşa edilecek. Amacın, otomobil üreticileri için, bilgi-eğlence sisteminden otonom sürüş yeteneklerine kadar her şeyi bir araya getiren uçtan uca teknolojik bir platform oluşturmak olduğu belirtiliyor.

Duyuru, California Motorlu Taşıtlar Departmanı‘nın Samsung’a otonom araç izni vermesinden iki hafta sonra yapıldı ki Samsung hali hazırda kendi ülkesi Güney Kore’de bu izne uzun süredir sahipti.

Tabii ki, büyük ve küçük onlarca şirket California’da otonom araç iznine sahip. Bu nedenle, bu duyuru, Samsung’un otonom araç konusundaki büyük emellerini anlamamız konusunda netlik sağlıyor; daha açık kaynaklı bir otonom sürüş yazılım çözümü paketi oluşturmak.

Harman’ın CEO’su Dinesh Paliwal Bloomberg‘e verdiği demeçte, “Endüstrimiz tam anlamıyla yüksek sesle şunu diyor,” Mobileye seviyoruz ancak açık bir platforma ihtiyacımız var “dedi. “Rekabet şimdiye kadarki en iyi şeydir. Otomobil endüstrisi bunu yapmamızı istiyor ve biz bu kapasiteye ve yakıt gücüne sahip olduğumuzu düşünüyoruz “dedi.

Tesla’nın Autopilot yazılımının orijinal versiyonunda belki de en iyi ortak olarak tanınan Mobileye, şimdi BMW, Fiat Chrysler ve Delphi Automotive ile otomotiv ortaklıklarına sahip olan Intel’in elinde bulunuyor.

Bunu başarmak için, Samsung’un bu yeni otomotiv fonu ile yaptığı ilk yatırım, 2017 Audi A8’in yarı otonom ve otomatik güvenlik özelliklerine güç veren TTTech’e. (Audi ayrıca bilgi-eğlence sistemleri ve sürücü yardım özellikleri için Samsung işlemcilerini, yarı iletkenleri ve diğer bileşenleri kullanıyor.) Samsung, bilgi-eğlenceden “çeşitli endüstrilerdeki tam otonom araçları desteklemek için ölçeklenebilir mimarilere” kadar her konuda TTTech ile çalışmayı planladığını belirtiyor.

Audi’nin otonom sürüş başkan yardımcısı Alejandro Vukotich, yaptığı açıklamada, “Samsung’un TTTech’e olan bağlılığı ve bir çok kilit otomobil yapımcılarını ve tedarikçilerini içeren açık ‘otonom ve ADAS teknolojileri’ için yeni bir mimari yaratması bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Bu anlamda, Samsung’un Mobileye karşı sadece açık kaynak bir platform sunan bir rakip olmaktan çok daha fazlasını istediği belli oluyor. Ayrıca, Samsung’un bu çalışmaları eski Google otonom sürüş araba projesi olan Waymo‘nun geçen yılın sonlarından beri takip ettiği ortaklık modeline çok benziyor. Elbette, Waymo‘nun otonom sürüşte diğer platformlardan birkaç milyon km önde olduğunu unutmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir