Samsung, Görme Engeller İçin “Relumino” Gear VR Uygulamasını Yayınladı

Samsung, Gear VR‘ı insanlara daha çok yardımcı olması için yeni bir yol buldu; Görme engelliler için daha iyi bir görüş imkanı sağlama.

Samsung’un Ar-Ge departmanı olan C-Lab, görsel yardım aracı olan Relumino” adlı Gear VR uygulamasını yayınladı. Görme engelli milyonlarca insan için, tek bir kullanıcının görüş açısına dayanan bir teknolojinin hiçbir yararı olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak bu yeni uygulama aksini ispatlıyor.

Relumino, geliştirilmiş görüntü oluşturmak için Samsung Galaxy S7, S7 Edge, S8 ve S8 + ‘ın arka kamerasını kullanıyor. Uygulama arka kameradan elde edilen görüntüleri belli özelliklerde değiştirerek görme engelli kişiler için daha anlaşılır hale getiriyor; görüntüleri büyütme ve küçültme, ana hatlarını vurgulama, renk kontrastlarını ve parlaklığı ayarlama, renk değiştirme ve ekran renk filtrelerini ekleme gibi.

Örneğin, elinizde tuttuğunuz bir kitabı daha rahat okumanız için uygulama kitaptaki kelimeleri büyütebiliyor. Bu arada, skotom hastalığından muzdarip kullanıcılar için, kör noktalarında kalan nesneleri göremeyenler, Relumino görüntüleri gözün görünür bölümlerine yeniden eşleştirmek için yeniden düzenlenebiliyor. Samsung, uygulamanın “dünya genelinde 240 milyon görme engelli insanın hayatını değiştireceğini” söylüyor. Bununla birlikte, uygulamanın yalnızca belli görme sorunları olan kişiler için uygun olduğunu ve tam körlüğe maruz kalanlara yardımcı olamayacağını unutmamak lazım. Ayrıca uygulama sadece Gear VR ve Samsung telefonlar üzerinde çalıştığı için uygulamanın geniş bir kitleye ulaşmasını engelleyecektir.

Uygulamayı kendiniz denemek isterseniz, kurulum için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şu an için Relumino kurulumu için, Oculus uygulamasına ve bir doğrulama koduna ihtiyacınız var.

Samsung, ilk olarak Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi’nde Relumino uygulamasının gösterimini yapmıştı. Uygulamanın arkasındaki ekip, sadece bu uygulama yetinmeyeceklerini ayrıca görme engelli kişilere benzer işlevler sunan gözlük benzeri bir ürün üzerinde de çalıştıklarını belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir