Robot Hava Yastıkları, Robotlar ve İnsanlar Arasındaki Kazaları Önleyecek

İnsanlarla güvenle çalışabilecek robotlar yapmak imalat sanayi için önemli ve artık kaçınılmaz bir zorunluluk. Robotlarla ilgili bir şeyler ters gider ve insan vücuduyla havayı ayırt edemezse, sonuç sadece üretiminde gecikme değil aynı zamanda kırık kemiklere ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Mümkün olan en basit tabirle robotlar kendi güçlerini bilmiyorlar.

Ancak Almanya’nın DLR Robotik ve Mekatronik Merkezi‘ndeki araştırmacılar, bu tür bir aksiliği önlemek için umut vadeden bir güvenlik önlemi geliştirdiler: robotlar için hava yastığı. Bilim adamları bu fikri 2016’da gündeme getirmiş, şimdi de yeni bir video ile bu teknolojinin insan ve robot işbirliğine dayalı bir görevde nasıl çalıştığını görebiliyoruz. Hazırlanan sunumda, bir ısıtıcı pompasının monte edilmesi gösteriliyor.

 

Yukarıdaki videoda görüldüğü gibi, hava yastığı robotun manipülatör aletini ve keskin kenarlarını çevreliyor ve cihazın yakınında bulunan insanları korumak için otomatik olarak şişiyor. Robotun manipülatörü kullanması gerektiğinde, hava yastığı bir saniyeden daha kısa bir sürede sönüyor. Hava Yastığına yerleştirilen ışıklar, yakındaki insanlara makinenin ne zaman güvenli olduğunu bildirirken yerleşik basınç sensörleri, herhangi birisine çarpıp çarpmadığını tespit edebiliyor. Mart ayından yayınlanan eski bir prototipe ait başka bir videoda da, sistemin etkinliğini basit bir şekilde göstermek için bir araştırmacı robot kolunun içine kafasını sokarak test etmişti.

Hava yastıkları, endüstriyel robotları insanlar için güvenli hale getirmenin sadece bir yolu. Günümüzde,robotların yakındaki kişileri tespit etmeleri için yerleşik sensörler ve kameralar kullanılıyor ve makineler hareketlerine karşı çok fazla direnç olduğunu tespit ettiğinde otomatik olarak kapanmalarını sağlayan “zorla sınırlandırılmış eklemler” ile üretiliyorlar. Bunun gibi teknolojiler, robotların ve insanların birlikte güvenli bir şekilde çalışabilmelerini sağlamak için gerekli; böylece istenmeyen kazaların önüne geçilebilir. Robot üzerindeki hava yastığı aptalca görünebilir, ancak birden fazla şekilde hayat da kurtarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir