Nintendo Switch Patent İhlaliyle Karşı Karşıya

Donanım geliştiricisi Gamevice, Switch’in kendisine ait patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Nintendo’ya geçtiğimiz hafta dava açtı. Nintendo en son çıkardıkları oyun konsolu Switch’le iyi bir başarı grafiği yakalasa da davalarla başı ağrıyacak gibi.

Gamevice 2015’de “bilgisayarı ve oyun kontrolcüsünü bir araya getiren esnek cihaz” adlı bir patent almıştı. Patentde; tabletin iki yanına takılan bir çift oyun kontrolcüsünün tanımı ve nasıl kullanılacağı açıklanıyor. Yapılan şikayet başvurusunda, Gamevice Switch’in kendi kontrolcüsüne benzediğini, çeşitli şekillerde patent ihlali yaptığını söylüyor. Ayrıca mahkemeden Switch satışlarının engellenip kendi kayıplarının telafisini talep ediyor.

Mahkemenin davayı kabul edip etmeyeceği henüz belli değil. Mashable’in belirttiğine göre Gamevice’in patentiyle  Nintendo Switch’in arasında ciddi farklar mevcut; Switch’in kontrolcüleri “esnek bağlantı” ile cihaza bağlı olmaması gibi.

Gamevice, aslında Wikipad adlı bir tablet üreticisi olarak biliniyor ve 2012’de, çıkarılabilir bir video oyun kontrolcüsüne sahip oyun tabletini piyasaya sürdüler. Cihaz Ekim 2012’de satışa çıkacaktı ancak son dakikada ertelemesiyle Haziran 2013’de çıktı. Şirket adını en son iPad için ürettikleri gamepadlerden sonra kendilerini Monicker olarak isimlendiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir