Netflix Disney’le Yayın Hakları İçin Mücadeleye Devam Ediyor

Daha önceki haberimizde belirttiğimiz gibi Disney, Netflix ile olan içerik antlaşmasını 2019 itibariyle bitiriyor. Bu nedenle Netflix, Starwars’un devamı ve Marvel evrenine ait diziler için Disney’le ortak yol arayışında.

Netflix’in baş içerik sorumlusu Ted Sarandos Reuters’a yaptığı açıklamada; Disney’e ait bazı yapımların yayın haklarını ellerinde tutmak için Disney’le halen görüşmede olduklarını söyledi. Bu sırada Disney CEO’su Bob Iger yine Reuters’a; şuan için Lucasfilm veya Marvel Studyalarına ait yapımların dağıtımını planlamadıklarını belirtti.

Disney hafta başından, Netflix’le olan yayın antlaşmasını bitirerek kendi yayın servisini 2019 da hayata geçireceğini açıklamıştı. Netflix, Starwars serisinin son filmi hariç  ilk iki filmin yayın haklarına sahip olsa da Netflix için bunun büyük kayıp olacağı kesin. Yinede Netflix gibi uluslar arası bir yayın firması için her ne kadar popüler yapımları elinde bulundurmak önemli olsa da kendine ait özel yapımları üretip-dağıtımını yapmak ona daha büyük kar getireceği kesin.

Aslında Netflix, Disney’le olan antlaşmanın uzak soluklu olmayacağını önceden tahmin etmişler. Sarandos, Reuters’a, “5 yıl önce bu nedenle orijinal yapım işine girdik” açıklamasıyla tedbirlerin önceden alındığı anlaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir