Microsoft’un Cortana’sı ve Amazon’un Alexa’sı Birlikte Çalışacak

Cortana ve Alexa, eskinin rakipleri bugünün iş arkadaşları oldu. Microsoft ve Amazon’un dijital asistanları, bu yılın ilerleyen zamanlarında birlikte çalışmaya hazırlanıyor. Bu ilginç duyuru bugün resmi olarak yapıldı.

Bu birliktelikle, Windows 10 yüklü bir PC’de Cortana yoluyla ve Microsoft’un mobil Cortana uygulamalarından Alexa’a erişebilecez veya Amazon’un Echo cihazları ve HTC U11 ve Huawei Mate 9 gibi Alexa özellikli telefonlar aracılığıyla Cortana’ya erişebileceğiz. “Cortana, Alexa’ı aç” veya “Alexa, Cortana’yı aç” diyerek istediğimiz asistanı çağırabileceğiz.

Önümüzdeki sonbaharda Harmon Kardon Invoke hoparlörü gibi Cortana destekli cihazların ortaya çıkacak olması ve bu duyurunun aynı zamana denk gelmesi biraz garip görünüyor.

Ancak, her iki dijital asistanın sağlam bir odak noktası var – Microsoft’un PC’de yaygınlığı ve Office uygulamaları , Amazon’nun da akıllı hoparlör sektöründe iyi olması – ve bu işbirliği, birbirlerinin alanlarına fazla girmeden daha fazla kitleye hitap etmelerine yardımcı olacaktır. Rekabet sadece akıllı telefon pazarında yaşanmıyor, Cortana ve Alexa, Apple’ın Siri’sine ve Google’ın Asistanına karşı da savaşması gerekiyor.

Moor Insights & Strategy başkanı ve analisti Patrick Moorhead, “Bu anlaşma, Alexa’ya 500 milyondan fazla Windows 10 PC’ye erişmesine ve Microsoft’un iş tecrübesine kavuşmasına izin vermesi nedeniyle mantıklı ve stratejik bir hareket olduğunu” söylüyor. “Aynı şekilde Cortana da, müşteri kitlesine Alexa müşterilerini ve yetenek yönüne ev otomasyonunu ekleyecektir.”

Dijital asistanların hizmet alanı, bugüne kadar büyük ölçüde kendi bulundukları şirket sınırları içerisinde  kalıyordu, fakat Microsoft ve Amazon, Carton-Alexa birlikteliğinin insanların hayatlarındaki farklı alanları bir araya getirerek daha fazla hizmet alanına kavuşacağına inanıyorlar.

“İş yerindesiniz ve eşinizden ‘Çocuk bezlerimiz bitiyor’ diyen bir mesaj aldınız” , böyle bir durumda; Microsoft yakında, Windows 10 bilgisayarınızdan, iPhone’dan veya Android telefondan, ‘Hey Cortana, Alexa’yı aç” diyerek, Alexa’dan Amazon hesabınızdan tercih ettiğiniz ödeme yöntemini kullanarak bebek bezi sipariş etmesini isteyebileceğimizi söylüyor.

Bunun tersi bir durumda ise, Microsoft, “Sabah kahvaltı hazırlarken elbiselerinizi kuru temizlemeye işten önce bırakmak için yeterli zamanınız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız?”. Alexa cihazınıza, ‘Alexa, Cortana’yı aç’ diyebilir ve ilk toplantının vaktini sorabilirsiniz. Yeterince zamanınız yoksa, Alexa’dan Cortana’yı tekrar açmasını ve işten çıkışta kıyafetlerinizi bırakmanız için bir hatırlatıcı kurmasını isteyebilirsiniz. ”

Cortanayı kullanarak, Alexa’nın akıllı ev aletleri yeteneğinden yararlanmak için, Alexa dan akıllı ev aletlerinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Cortana Skills Kit geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlandı ve Microsoft Amazonun da desteğini alarak akıllı asistanı Cortana’yı pazarda önemli bir konuma getirmek için çaba gösteriyor. Diğer yandan Amazonda Alexa’yı daha geniş bir kullanıma eriştirerek eksik yönlerini kapamanın peşinde. Bu birliktelik her iki şirkete yarar getirebileceği gibi bir firmanın diğeri karşısında güçsüz duruma düşmesine de neden olabilir, bunu zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir