Microsoft’dan Artırılmış Gerçeklik İçin Yeni Kumanda: Bir Asa !

Microsoft uzun zamandır Windows Karma Gerçeklik Başlıkları üzerinde uğraşıyor fakat HoloLens’le ilgili planları henüz henüz netlik kazanmadı. Yazılım devi, yılın başlarında Karma Gerçeklik Başılığı için VR hareket kontrolcüsünü tanıtmıştı ve şimdi artırılmış gerçeklik ve HoloLens için asa benzeri bir kontrolcü üzerinde çalıştığı anlaşılıyor. WalkingCat tarafından ortaya çıkartılan bir patentte, üzerinde butonlar, tetik mekanizması ve parmak muhafazası bulunan asa benzeri bir cihaz görünüyor.

İlk göze çarpan Google Glass için tasarlanan Google’ın Draw aksesuarına olan benzerliği. Microsoft, bu cihazla HoloLens tetik kumandasıyla beraber kontrol mekanizmalarını daha da arttırmış olacak. Patent üzerindeki tarih,yine geçtiğimiz yıl yayınlanan Windows Karma Gerçeklik videosu ile aynı, Haziran 2016. Videoda, HTC Vive VR Başlığı ile beraber el takibi için kullanılan asa benzeri cihazın neye benzediği görülebiliyor. Muhtemelen bunun Microsoft’un ortaklarıyla beraber test amaçlı bir referans cihaz olabilir yada şirketin çeşitli VR Başlıkları ile çalışabilen aksesuarlar planladığının bir kanıtı da olabilir.

Microsoft, Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi iş ortaklarıyla bir dizi Karma Gerçeklik Başlık bu yılın sonlarında çıkarmayı planladığı biliniyor. Başlıkların, Acer’ın 299 $ dan başlayan mevcut VR cihazlarının altında bir fiyat etiketiyle piyasa sunulması ön görülüyor. Ayrıca Microsoft, odanın her tarafına yerleştirilen geleneksel harici sensörler yerine altı derecelik bağımsız izleme teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyor.

Microsoft, Karma Gerçeklik platformunun minimum PC özellikleri ise, mevcut VR’lar için istenen yüksek grafik kartı ve işlem gücü yerine, en temel uygulamaları ve oyunları çalıştırabilen temel bir PC olduğunu ifade ediyor. Bu da demek oluyor ki ilerleyen zamanlarda VR deneyimi yaşamak çok daha az maliyetle daha geniş kitlelere hitap edecek 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir