Mark Zuckerberg, Kasırgadan Etkilenen Porto Riko’yu Sanal Gerçeklikte Gezdi

Mark Zuckerberg dün öğleden sonra bir Oculus Rift başlığı takıp Facebook’un yeni sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’i kullanarak Porto Riko’ya, Ay’a ve Evine ışınlandı. Henüz kullanılmayan bu özellik, sosyal platformun oldukça tuhaf bir demosu haline geldi ve Facebook’tan canlı olarak yayınlandı. Özellikle, Zuckerberg’in seçeceği yerler, başkalarını sanal gerçeklikte ciddi zarar görmüş durumdaki yerlerde izlemenin ne kadar garip olduğunu vurgulamış oldu.

Zuckerberg’in ilk durağı, Facebook’un sosyal VR şefi Rachel Franklin’le birlikte Porto Riko’ydu ve burada arka plan olarak Maria Kasırgasından sonrasını gösteren NPR’den 360 derecelik bir video vardı. Zuckerberg, toplanan bağışlara yardımcı olmak, Kızıl Haç ile veri paylaşımı yapmak ve Facebook’un yaptığı çalışmaları göstermek için bu fırsatı kullandı ama belki de bariz bir şekilde olması gereken bir sosyal yardımı bu şekilde izlemek çoğu kişi için çok garipti: çünkü Zuckerberg, karikatür karakteriyle temsil edildi.

Live from virtual reality — teleporting to Puerto Rico to discuss our partnership with NetHope and American Red Cross to restore connectivity and rebuild communities.

Mark Zuckerberg paylaştı: 9 Ekim 2017 Pazartesi

 

Karikatür avatarları, çoğunlukla sadece Oculus Rift’in default kullanımı için dijital bir mekân kimliği olarak biliniyor ve Facebook Spaces’in tipik bir kullanımı. Ancak, özellikle teknoloji dünyasının dışındaki Amerikalılara hitap etmek için elinden gelen her şeyi yapmakta olan Silikon Vadisi milyarderi için kasırgadan etkilenenlere yapılan yardım çabalarını göstermenin ideal bir yolu değildi. “Gerçekten Porto Riko’da olduğumuzu hissediyoruz” gibi vurucu ifadeler kullanılsa bile, NPR hakkındaki raporlar Facebook Space’in neye benzediğine dair bir fikri kullanıcıya ulaştırmaya başlamış olmasına rağmen, gerçek tecrübelerden çok uzakta olduğu açıkça ortaya çıktı.

Facebook’un Porto Riko’ya yaptığı yardım çalışmaları aktarıldıktan sonra, Zuckerberg ve Franklin daha sonra kendilerini Ay’a ve daha sonra köpeğini görmek için Zuckerberg’in oturma odasına ışınladılar. Akış da bir noktadan kesildi ve yeniden başlamak zorunda kaldılar, bu da platformun halen tam verimli çalışmadığı göstermiş oldu.

Live from virtual reality part II — teleporting to space with Beast.

Mark Zuckerberg paylaştı: 9 Ekim 2017 Pazartesi

 

Facebook, bir yıl önce Oculus Connect konferansında platformu piyasaya sürdükten sonra Nisan ayında Spaces’i yayımladı. Canlı yayın, Çarşamba günü başlayacak olan dördüncü yıllık Oculus Connect’ten sadece birkaç gün önce yayınlandı. Oculus Connect konferansı çarşamba günü Türkiye saati ile 20:00 de açılışı yapılması planlanıyor ve bugünkü yayın, Facebook’un Space için bazı yeni haberlere sahip olduğunu işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir