Jaguar, Gelecekte İnsanların Direksiyonla Konuşacağına İnanıyor

Belki de gelecekte kendi arabalarımıza sahip olmayacağız, ama yine de bazı parçalarını sahip olabiliriz. Ve İngiliz otomobil üreticisi Jaguar Land Rover bazı elleri direksiyon üzerinde tutabilmeyi umuyor.

Daimler‘in Smart Vision EQ konsepti direksiyondan kurtulurken, Jaguar Land Rover insanların otomobilin yalnızca direksiyon simidine sahip olduğu bir geleceği hayal ediyor. Şirket, bugün Londra’da açıklanacak olan, “Sayer” adı verilen bağımsız bir direksiyon simidi konseptini duyurdu.

Mevcut arabalardaki direksiyonun aksine, Jaguar Land Rover, Sayer‘in evde “uşak” gibi “güvenilir bir arkadaş” olmasını istiyor. Şirket, AI destekli direksiyon simidiyle konuşacağımızı ve yüzlerce görevi gerçekleştirmemize yardımcı olacağını düşünüyor. “Yarın sabah 8’de evden iki saat uzakta bir toplantıda bulunmanız mı gerekiyor?” . “Oturma odanızın rahatlığında Sayer’den yardım isteyebilirsiniz.” diyor Jaguar.

Sayer‘in tekerlekten daha ziyade yuvarlak bir dikdörtgen olduğunu görmezden gelirsek, Jaguar Land Rover, bir direksiyon simidinin şık bir AI (yapay zeka) aygıtı olarak görülmesini umuyor. Bu nedenle Jaguar‘ın geçmişinden bir isim seçmişler: 1951 ve 1970 yılları arasında şirkette çalışan markanın en değerli tasarımcılarından biri olan Malcolm Sayer. Böyle bir akıllı asistanın tasarlanması, Jaguar markasına çekilmek istenen üst düzey müşteriler için, sadece akıllı kart ile çalışan araç fikrinden daha cazip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir