İtalyan Tesla Sahipleriden Yeni Menzil Rekoru

Son zamanlarda sıkca gündeme gelen elektrik otomobiller, bu sefer yeni bir menzil rekoruyla gündemdeler. İtalyan Tesla sahipleri Model S100D ile noter onaylı bir mesafe denemesinde tek bir şarjla 1071 Km (yaklaşık 670 mil) mesafe kat etmeyi başararak yeni bir rekora imza attılar. Daha önceki rekor, yine Tesla aracı olan S P100D ile Belçika’da Haziran 2017 de 900 Km’de (yaklaşık 560 mil) kırılmıştı.

Bu tür rekorlar için araçlarla gidilen mesafe “Hypermiling” olarak tarif ediliyor. Teknik olarak; en iyi yakıt tasarrufuyla (yakıt burada elektrik oluyor) düşük ve sabit bir hızda en az frenle sürüşün sağlanması. Haziran ayında Belçika’da kırılan rekorun ardından Tesla CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden tek bir şarjla 1000 Km’nin aşılabileceğini söylemişti.

Şirketin İtalya’daki resmi kulübü, Tesla Owners Club Italia bu meydan okumayı kabul ederek; standart üretim bir aracı; en düşük yuvarlanma dirençli lastiklerle ve klimayı sürekli kapalı tutarak yeni bir rekor denemesine giriştiler. İtalyanın güneyinde yapılan denemede 5 sürücü 29 saat aralıksız aracı kullandılar. Ayrıca sürücüler otomatik pilotun açık olamasının sürüşlerine yardımcı olduğunu sabit hızda şerit ortasında gitmelerini sağladığını belirttiler.

Ellon Musk kırılan rekorun ardından Twitter’dan elektrikli bir aracın tek şarjla 1000 Km’yi aştığını paylaşarak rekorun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir