İşlem Rekorunun Yeni Sahibi: Ethereum!

Kirpto para piyasasında birçok anlamda Bitcoin lider olsada, Ethereum Bitcoin’den daha iyi işlem kaydı yaparak yatırımcılarını mutlu ediyor.

Ethereum günlük 400 binden fazla işlem gerçekleştirilerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Günlük işlem sayısında Bitcoin’den 40.000 işlem fazla gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çeken Ethereum, Bitcoin’in tersine 300 dolar gibi daha uygun bir değerde kaldı.

Bu yüksek işlem hacmi her ne kadar Ethereum fiyatlarında ciddi bir değişime sebep olmasada insanlar bu dijital para birimine yönelmeye başladı. Geçmişte değerini Bitcoin’in iniş ve çıkışlarına göre alan Ethereum, BTC’nin son zamanlardaki dalgalanmalarından aynı şekilde etkilenmedi.

Ayrıca, Whale Games yani “balina oyunları” olarak adlandırılan büyük yatırımcıların manipülatörleri de Ethereum’a geçerek fiyatları ciddi oranda aşağı çekiyor.

Tüm bunlara rağmen Ethereum’un işlem rekorunu kırması, fiyatların çok oynamadığı bu dönemde ağın ciddi anlamda kullanıldığını gösteriyor. Diğer sanal para birimlerine karşı Ethereum’un daha fazla kullanılması yakın zamanlarda bu fiyatlarına yansıyabileceğini gösteriyor.

Özellikle son güncellemesi ile fiyatlarının %430 artmış olması, Ethereum yatırımcılarını bir sonraki Metropolis adındaki büyük güncellemesi için heyecanlandırıyor. Bu yeni güncelleme, ölçeklenebilirliği ve gizliliği artırmak ve enflasyonu düşürmek gibi bazı protokol güncellemelerini de barındırıyor. Metropolis güncellemesinin dikkat çeken bir diğer yeniliği de “zero knowledge transactions” yani kim, kime ne göndermiş kesinlikle bilinmemesi; gizliliği artırmak için son derece önemli. Ethereum 3.0 güncellemesinin başka bir yeniliği ise enflasyonu düşürmek için madencilerin ödüllerinin %40 düşürülmesi. Güncelleme ile blok başına verilen ödül 5 ether’den 3 ether’e indirilecek. Güncellemenin Ağustos-Eylül gibi yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir