IPhone 8: Söylentiler, Çıkış Tarihi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple, Eylül ayında iPhone 8’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yaklaşmakta olan Apple’ın 10’uncu yıl dönümüne özel olarak, Apple yeni akıllı telefonunun kullanıcıları şaşkına çevirmesini isteyeceği ve şirket için radikal bir değişime işaret etmesi bekleniyor.

IPhone 8’in, isim halen net değil, kablosuz şarj, yüz tanıma, uçtan-uca ekran ve ilk kez home düğmesi olmaması gibi özellikler çokça gündeme gelen söylentiler arasında.

IPhone 8 sürümünden ne bekliyoruz.

Ne zaman yayınlanacak?

Apple’ın oldukça düzenli bir üretim ve çıkış takvimi olduğu biliniyor. Bu yüzden yeni iPhone, büyük olasılıkla Eylül ayının ilk Salı veya Çarşamba günü tanıtılacaktır.
Belki de tesadüftür, yeni Iphone tanıtımları, Almanya’da düzenlenen önemli bir teknoloji konferansı olan IFA dan sonra tanıtımları yapıldı ve bu yıl IFA 1 Eylül’de başlayacak. Bu yüzden, en iyi ihtimal iPhone 8, 5 Eylül Salı veya 6 Eylül Çarşamba tanıtılabilir. Pazartesi ABD’de tatili olduğundan, Çarşamba daha olası.
Ancak bir Fransız telefon sağlayıcısının sızdırdığı bilgilere göre, bu yıl iPhone 8 12 Eylüldeki bir etkinlikte tanıtılabilir.


Fransız web sitesi Mac4Ever’e göre, gelenek olarak yeni telefonun, duyurusundan bir hafta sonra satışa çıkıçağı ve en olası tarihin 22 Eylül Cuma olacağını belirtiyor.
Yeni lansman öncesi üretimde gecikme söylentileri tekrar çokça dile getirilse de, Apple, önümüzdeki aylarda güçlü satışlar öngörerek bu söylentileri önemsemediğini ortaya koydu – beklentilerin üstünde ve muhtemelen yeni iPhone lansmanıyla güçlenecek büyük bir kar.
Apple CEO’su Tim Cook, satışlarda mevcut “duraklama” nın “muhtemelen gelecek satışların iyi olacağının belirtisi” olduğunu söyledi.
Saygın bir Apple analisti, aynı gün üç yeni iPhone’un piyasaya çıkacağını ancak iPhone 8’in gelişmiş tasarım öğeleri ile satışlarının ilk birkaç ayında önceden siparişler için sınırlı sayıda tedarik edilebileceğini belirtti.
Adı ne olacak?
Apple, 2008’de iPhone 3G’yi piyasaya sunduğu günden beri bilindik bir isimlendirme modeli izliyor. Bir yıl büyük kozmetik yenilikle yeni bir Iphone ve daha sonraki yıl “s” modeliyle daha gelişmiş teknik özelliklerle yeni bir Iphone. Son iPhone Iphone 7′diydi ve bu mantıkla, bir sonraki iPhone 7s olarak isimlendirilmesi muhtemel.

Ancak, bu yılın bu isimlendirme modelinin değişebileceğine dair nedenler var. Bir kere, geçen yılki iPhone 7, önceki iki yılın iPhone’larından, en azından görünüş açısından, çok daha az radikal bir değişiklikle geldi. Apple yepyeni bir tasarım sunmayı seçerse, muhtemelen 7s olarak adlandırmak istemeyecektir. Bu durumda iPhone 8 daha anlamlı geliyor.

Yine de, Apple, 10’uncu yıl dönümü için bir atılım yapmayı seçebilir. Bir söylentiye göre yeni isim iPhone X. Bu biraz mantıklı – Apple’ın serisinin azı, isimlendirme modelini değiştirmeden önce çift basamaklı bir hale geliyor (iPhone 13?). Bu nedenle bir noktada bir değişiklik olması kaçınılmaz. Apple’ın Mac işletim sisteminde buna benzer bir örnek var – OS X’e geçmeden önce 1, 2, 3 ve benzeri isimlerle OS çıkmıştı.

Kaça mal olacak?

Büyük ihtimal, çok pahalı. Değişik şirket raporlarına göre, firmalar amiral gemileri olan en iyi cihazların her yıl fiyatlarını arttırıyor ve iPhone 8, Apple’ın en pahalı cep telefonu olma özelliğinde. ABD’de 1.000 $, İngiltere’de ise £ 800 dan satılması bekleniyor. Bir önceki Iphonedan %54 daha pahalı.
Apple üreticisi Foxconn’dan bir yetkili, cihazın “ucuz olmayacağını” daha önceden belirtmişti.
Nasıl bir tasarımı olacak?

Analistlere ve sızıntılara göre yeni Iphone 3 renk seçeneği ile gelecek; beyaz, siyah ve bakır rengi veya altın. Beyaz ve siyah renkler oldukça standart, ancak üçüncü bir rengin bakırdan veya şampanya altın renginden geldiği düşünülüyor.

IPhone sızıntılarıyla ünlü Benjamin Geskin’e göre, iPhone 8’in “Blush Gold” olarak adlandırılan şeyin içinde olacağını ve önceki renk modellerinde görülen pembemsi “gül altını” yerine sadece üç renkte gelecek.

Ne gibi özelliklere sahip olacak?

İşte söylentiler doğrultusunda en makul öneriler.

Üç farklı telefon mu?

Son üç yıldır, Apple iki telefonunu, 4,7 inç ekranla ve “Plus” 5,5 inç ekranla piyasaya sürdü. Ancak haberlere göre, yeni üst seviye iPhone 8 veya iPhone Pro 2017 için büyük sürüm olacak. Üçüncü model, mevcut iPhone’lardaki LCD ekranların aksine, bir OLED (organik ışık yayan diyot) ekrana sahip olabilir. OLED, LCD’de bir çok yönden iyileştirmeye sahip, parlaklık ve daha geniş görüş ve Samsung Galaxy S7 gibi cihazlarda zaten kullanılıyor.

IPhone 8 konsepti

Apple yeni bir premium telefon tanıtırsa, iPhone 8 için söylenen bazı özellikler yalnızca o model için geçerli olabilir.

Kenardan kenara görüntüleme

Apple’ın tasarım şefi Sir Jony Ive’de, telefonun ön kısmını tamamen bir ekranla kaplayarak bir cam parçası gibi görünen bir iPhone yapmak uzun zamandan beri bir hırs haline geldi.

Söylentilere göre bu beklenti yeni iPhone 8 ile meyvesini verebilir. Apple, cihazın alüminyum gövdesini siyah cam bir yüzeyle değiştirebilir ve cihazın çevresinde kavisli bir ekrana sahip olabilir.

Apple Temmuz ayı sonlarında söylentilerin başka bir sızıntı içerisinde doğru olduğunu göstermişti. HomePod’un ana kodlarında, şirketin bir sonraki telefonunun ne olması gerektiği konusunda bir taslak keşfedildi; tam ekran bir cihaz.

HomePod ürün yazılımındaki Apple sızıntısı, iPhone 8 tasarımı olabilir.

Böyle bir tasarım, Apple’ın mevcut boyutlarını artırmadan iPhone’un ekran boyutunu artırmasını sağlayacaktır. Yeni telefonun 5 inç ve 5.8 inç ekranla birlikte gelmesi bekleniyor. Ayrıca, ön yüz kamerasının da ekrana entegre edilmesini de gerekecek…

Home düğmesi yok.

Home düğmesi, ilk iPhone’tan bu yana 10 yıldan beri her iPhone’un bir özelliği, ancak Apple artık bu tuştan kurtulmak istiyor olabilir. Apple, 3D Touch ile gelişmiş bir basınç algılama teknolojisini kullanıyor ve geçen yılki iPhone 7’de tıklamak yerine titreşen bir home düğmesi vardı.

IPhone ekranı kullanılan yazılım ve teknik özellikler sayesinde telefonu elimize aldığımızda otomatik olarak açılabiliyor, bu nedenle fiziksel bir giriş düğmesini daha az ihtiyaç duyuyoruz. Apple, daha geçenlerde ekran üzerinden parmak izi okuyucuyla (Touch ID) ilgili bir patent almıştı, belki güvenlik sorunlarını çözebilecek şekilde parmak izi okuma teknolojisini yeni Iphone’da kullanabilir.

Apple’ın IOS 11’in kaynak kodundan en son sızıntılarda yeniden boyutlandırılabilen veya gizlenebilen bir sanal home düğmesi olduğu ortaya çıkmıştı.

Yüz tanıma yazılımı

Apple’ın, Touch ID parmak izi tarayıcısını ve home düğmesini, yüz tanıma yazılımı kullanarak telefonun kilidini açan bir kızılötesi tarayıcı ile değiştirmesi bekleniyor. Güvenlik güncelleştirmesinin süper hızlı olduğu, “saniyenin milyonda biri” gibi kısa bir sürede kullanıcının yüzünü tanıması ve cihazın kilidini açabileceği söyleniyor.

Sızdırılmış görüntülere göre, bir 3D kamera ile çalışacak.

Geliştiriciler, HomePod akıllı hoparlör kodunda Pearl ID olarak adlandırılan yeni bir teknolojiye referanslar kodlar buldular. “Pearl ID” nin, telefon kilidini açmak, uygulamalarda oturum açmak ve Apple Pay işlemlerini doğrulamak için kullanılabileceği düşünülüyor.

Benzer yüz tanıma teknoloiji şu an Samsung Galaxy S8 gibi rakip telefonlarda mevcuttur.

Yüz tanıma özelliği, iPhone’un telefona baktığınızı anlayabileceği ve dolayısıyla bildirim seslerini kapatması ve arkadaşlarınızı can sıkıcı zil seslerinizden kurtarabileceği düşünülüyor.

SmartCam

Apple’ın kendi kodunda temmuz ayı sonunda çıkan sızıntılar, Apple’ın kamera teknolojisinde yeni gelişmeler olduğu göstermişti. “SmartCam” özelliğinin, HomePod akıllı hoparlör yazılımında ortaya çıkan teknoloji, Havai Fişek, yaprak, bebek, evcil hayvan, kar veya spor gibi farklı sahneleri ve objeleri tanımlayabileceğini söyleniyor.

Artırılmış gerçeklik yönergeleri

Apple’ın yaklaşmakta olan IOS 11 yazılımındaki ipuçları, kullanıcıları iPhone 8’de farklı bir yönlendirme yöntem sistemi sunacağını gösteriyor. Cihaz, kamera vasıtasıyla görüntülerin üstüne yerleştirilmiş yönlendirmelerle,kullanıcıları kasabalar ve şehirlerde zenginleştirilmiş bir gerçeklik kullanarak yönlendirebilir.

IOS 11

IPhone 8’in nasıl görüşebileceğine dair en iyi işaretler, Haziran ayında duyurulan ve yeni cihazla birlikte gelecek olan Apple’ın en yeni yazılımda. IOS 11’in çarpıcı özellikleri arasında eşler arası Apple Pay’le para transferi ve yeniden tasarlanmış Kontrol Merkezi var. Ayrıca, sürüş modunda rahatsız etmeyin ve sahibinin tehlikede olduğu zaman hırsızları dışarı kilitleyebilecek Acil durum SOS seçeneği de dahil olmak üzere yeni güvenlik özellikleri var.

Kablosuz şarj etme

Piller, cep telefonların için hala büyük bir sorun – onlar kadar iyi, fakat en fazla bir gün dayanıyorlar – ve pil teknolojisi sadece küçük adımlarla ilerleme kaydediyor. Bu da üreticilerin “hızlı şarj” gibi bir teknolojiye odaklanmasını anlamına geliyor.

Ancak Apple daha ileri giderek kablosuz şarj (wifi) işlemini kullanabilir. Apple, iPhone 7’nin kulaklık jakını kaldırmış; bu da kullanıcıların kablolu kulaklıkları kullanırken aynı anda telefonlarını lighting bağlantısından şarj edememesine neden olmuştu. Bu denklemin ikinci kısmı olan kablolu şarj özelliğini kaldırmak mantıklı olabilir.

IPhone 8 şarj padi

Bazı telefonlar ve Apple Watch gibi cihazlar, şarj için cihazın bir endüktif ped üzerine yerleştirilmesini gerekli kılan teknolojiyi kullanıyor. Apple daha ileri giderek, prizden gelen güç dalgalarıyla şarjı mümkün kılan gerçek kablosuz şarj teknolojisiyle çığır açabilir.

IPhone 7 ile nasıl kıyaslayacaksınız?

IPhone 8 içindeki A11 çipi ile hiç kuşkusuz çok hızlı olacaktır. 1000 $ dan fazla bir fiyat etiketi ile temel model iPhone 7 ve 7’den daha pahalı olacağı kesin, ancak en üst seviye olan iPhone 7 Plus şu an 1200 $ seviyesinde.

Çoğu analist, boyut açısından, iPhone 7 ile iPhone 7 Plus arasında bir yerde olacağını ön görüyor. Tasarım sızıntıları, yeni telefonun 144mm yüksekliğinde ve 71mm genişliğinde olmasını bekliyor. Mevcut iPhone 7, 138,3 x 67,1 mm iken, iPhone 7 Plus 158,2 x 77,9 mm. Bununla birlikte, Iphone 8, 5.8 inç ekran ile neredeyse kenarsız tasarımıyla şimdiye kadar yapılmış en büyük iPhone ekranına sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir