Iphone 8, 8 Plus ve Iphone X ve Özellikleri

Apple tanıtım etkinliği Apple Wacht Series 3 ve Apple TV 4K nın tanıtımlarından sonra sıra merakle beklenen yeni Iphone’lara geldi. Bir çok dedikodu yeni telefonları 7S ve 7S Plus olarak beklesede Apple herkesi şaşırtarak bu isimlendirmeyi es geçerek yeni telefonlarını Iphone 8 ve Iphone 8 Plus olarak isimlendirdi.

 

 

Iphone 8 ve 8 Plus üç farklı renk seneçeği ile piyasaya çıkacak: uzay grisi, gümüş ve altın renk. Tasarım yönünde tek değişiklik metal yerine camla kaplı arka yüzey. Bu ayrıntı daha önceki sızıntılarda ortaya çıkmıştı fakat telefona ayrı bir hava katdığını belirtmek lazım. Tabi ki cam yüzeyin çizilmelere karşı ne derece dayanıklı olacağını telefon kullanıcılarla buluştuğunda anlayacağız.(şundan eminiz ki bir çok Youtube kanalında yeni Iphone’ların çok defa yere düştüğünü görecez.) Ekran tarafında tasarım olarak 7 ile aynı olsada, ekran Ipad Pro da kullanılan True Tone ekran teknolojisiyle yenilenmiş durumda.

Gün içerisinde haber sitelerine düşen bir Geekbench scoru yeni işlemcinin gücünü gözler önüne çıkardı. Apple A11 Bionic adığı verdiği yeni yonga setinde 64-bit tabanlı, A10 dan %25 daha hızlı iki çekirdek ve A10 dan %70 daha hızlı dört çekirdek bulunuyor. GPU ise A10 dan %30 daha hızlı olduğu belirtildi. Bu yonga seti A10 na kıyasla aynı performansı yarı güçte sunacağı belirtiliyor.

 

 

 

Kamera da aynı 12 megapiksel sensör sunulsa da, bu yenilenen kameranın daha verimli ve %83 daha fazla ışık alarak gece çekimlerinde daha iyi olduğu belirtiliyor. Optik sabitleme sadece Plus da değil artık Iphone 8’de de bulunuyor. iPhone 8 Plus’ta bulunan kameralar ise 12 megapiksel sensörlü, biri f/1.8 ve diğeri f/2.8 diyafram açıklıklı. Yenilenmiş kameralar ve IOS 11 ile Apple yeni bir video kodlayıcı sunuyor ve akıllı telefonlarla ile çekilen en iyi video kaydını yaptığının altını çiziyor. Bu sayede saniyede 60 kare hızında 4K ve saniyede 240 kare hızında 1080p ağır çekim video kaydı yapılabilecek.

 

IOS 11 ile tanıtılan diğer bir özellik olan artırılmış gerçeklik, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın en önemli özelliklerinden biri olarak lansa edildi. Yenilenen kameralar artırılmış gerçeklik için kalibre edilmesi, yeni jiroskoplar ve sensörler sayesinde doğru hareket takip özelliği ve A11 Bionic işlemcinin sayesinde yüksek bir artırılmış gerçeklik deneyimi elde sunulacağı belirtiliyor. Apple bu konuda gerçekten çok çalıştığı ve bu teknolojinin lideri olmayı planladığı bir gerçek.

 

Merakla beklenen Iphone X, öncesinde Apple aslında yeni bir cihazı araya sıkıştırdı desek yalan olmaz. Iphone 8, Iphone 8 Plus ve Iphone X de Qi kablosuz şarj desteği sunarak Airpods la başlayan telefonları kablosuzlaştırma geleneğinde bir yenisi daha ekledi. Qi geniş kabul gören bir şarz teknolojisi ve Iphone 8, Iphone 8 Plus ve Iphone X bu sayede bir çok yerde şarz edilebilecek. Araya sıkıştırılan dediğimiz ürün bu teknoloji ve daha fazlasını sunan Apple AirPower kablosuz şarj aleti. AirPower şarj altlığı Apple’ın üç farklı ürününü (iPhone, Apple Watch ve AirPods) şarj edebiliyor ve üçünüde aynı anda tek seferde şarj etmesi de mümkün. Bu bir çok kişi için can kurtarıcı bir ürün olacağını söylemek gerek.

Amerika satış fiyatları; 64 GB Iphone 8 699 dolar ve 64 GB Iphone 8 Plus ise 799 dolar. Ön siparişler 15 Eylül’de, yurt dışı satışları da 22 Eylül’de başlayacak. Apple AirPower kablosuz şarj aksesuarı gelecek yıl piyasaya çıkacak. Türkiye çıkış tarihi ve fiyatları henüz belli değil.

IPHONE X

Apple, Samsung’un Galaxy S7 ile tam ekran yada uzay ekran olarak sunulan ve herkesi hayran bırakan uçtan uca ekranına ne cevap vereceği uzun süredir bekleniyordu. Apple, Iphone’un 10. yılı şerefine “geleceğin akıllı telefonu” olarak tanımladığı ” Iphone X “ i gözler önüne çıkardı. Ön yüzeyi camla kaplı olan telefonun, arka yüzeyi de cam ve gövdesini paslanmaz bir şerit çevreliyor. İsimlendirmede bir sıkıntı olacak gibi çünkü Apple Iphone X’i, “Iphone ten” yani “IPhone 10” olarak isimlendiriyor. X Roma rakamı olarak 10 ‘u ifade etse de bir kesimin telefonu “Iphone iks – eks ” olarak isimlendireceği kesin.

 

Iphone X, renk seçeneği olarak; gümüş ve uzay grisi. Telefon IP67 suya ve toza dayanıklılık özelliğine sahip. Uçtan uca ekrana sahip olan Iphone X; 5.8 inçlik, 2436 x 1125 piksel çözünürlüklü ve 458 ppi değeri olan OLED bir ekrana sahip. 458 ppi değeri Iphone’lar arasından en keskin ekrana sahip olduğunu gösteriyor. True Tone ve HDR desteği IPhone X de bulunan diğer bir özellik.

 

Uçtan uca ekran olmasından dolayı Apple Home düğmesini sanal da olsa bulundurmamayı tercih etmiş. Bunun nedeni OLED de sıkıntı olan yanık piksel sorunu olabilir. Ekranı açmak için telefonun ekranına tıklatmak ve ana ekrana gitmek için de parmağınızı ekranın altından yukarı doğru kaydırmanız gerekiyor. Aynı hareket çoklu görev ekranını açmak için de kullanılıyor.

Touch ID ise ne yazık ki henüz teknik sıkıntılardan dolayı ekran üzerinden sunulamadığından Apple Touch ID’yi tamamen kaldırmayı tercih etmiş. Bunun yerine Face ID olarak tanımlanan ” yüz tanıma” teknolojisini kullanıyor. Face ID ‘nin Touch ID’ye kıyasla daha güvenli ve hata payının 1 milyonda bir olduğunu belirtiyor.

 

iPhone X, 12 megapiksel çözünürlüklü iki arka kameraya sahip; biri f/1.8, telefoto lens olan diğeri de f/2.4 diyafram açıklığında. Kameralar yatay değil, düşey yönde bulunuyor. Apple bu kameraların daha büyük ve daha hızlı sensörlere sahip olduğunu belirtiyor. İki kamera da optik görüntü sabitleme özelliğine sahip ve düşük ışıkta da daha iyi yakınlaştırma yapabiliyor.

iPhone X’de, iPhone 8 ve 8 Plus’ta bulunan Apple A11 Bionic işlemci bulunuyor. Yüksek performanslı bu işlemcinin, iPhone 7’ye göre iki saat daha uzun pil ömrü sunacağı söyleniyor.Kablosuz şarj Qi standartlarıyla iPhone X’un özellikleri arasında bulunuyor.

Amerika satış fiyatları; 64 GB IPhone X 999 dolar. Ön siparişler 22 Ekim’de, yurt dışı satışları da 3 Kasım’da başlayacak. Türkiye çıkış tarihi ve fiyatları henüz belli değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir