iPhone 7 : Kulaklık Jakı Geri Döndü

Apple‘ın geçen sene radikal bir kararla Iphone 7 de 3.5 mm’lik kulaklık jakını iptal etmesi bazı Iphone fanlarının çok tepkisini çekmişti. Hal böyle olunca kulaklık girişi olan bir iPhone 7, bazı Apple fanları için rüya cihaz haline geldi. Sonunda eski bir yazılım mühendisi, bu rüyayı gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

Kendi iPhone 6S‘ini Shenzhen’in ünlü telefon pazarlarındaki geri dönüştürülmüş ve yedek parçalardan yapmayı başarmış eski bir yazılım mühendisi olan Scotty Allen, en son projesi ile dikkatleri tekrar üzerine çekmeyi başardı. Bu sefer Apple’ın en yeni akıllı telefonunu parçalardan bir araya getirmekle kalmıyor, bir adım daha ileriye giderek, 3.5 mm’lik bir kulaklık girişi ekleyerek cihazı geliştirmeyi başarıyor.

 

Allen, Iphone 7’ye 3.5 mm’lik kulaklık jakını nasıl yerleştirdiğini anlatan bir video hazırlamayı da ihmal etmemiş. Tüm yapım sürecini ayrıntılı olarak anlattığı 33 dakikalık videoda, Allen’in proje için ortaya koyduğu çabayı da görmek mümkün, aslında yaptığı şey, en azından kavramsal olarak oldukça basit: Apple’ın resmi Lighting ‘den 3.5 mm’lik kulaklık girişi çeviricisini Lighting adaptörünün yanına entegre etmek.

Beklendiği gibi, inanılmaz derecede karmaşık ve pahalı bir süreç. Allen, Apple’ın adaptörünü entegre etmek için kendi devre kartını tasarlaması, devre kartını telefona nasıl yerleştireceğini hesaplaması ve elbette gerçek telefonu kurulumunu yapması gerekmiş.

Ayrıca Allen’ın tasarımında birkaç sınırlama da var. Apple’ın Lighting adaptörünün çalışma şeklinden dolayı telefonunuzu şarj ederken maalesef kulaklık jakını kullanmak halen mümkün olmuyor. Ve mevcut cihazınızı değiştirmeyi umuyorsanız (Allen, özel devre kartı tasarımını açık kaynak koda dönüştürerek başkalarının da bunu başarmasını sağlamak istiyor), bazı dahili bileşenlerinin yerini değiştirmeniz gerekiyor – taptik motoru ve batarya gibi- tüm yeni bileşenleri sığdırmak için.

Allen’a göre projenin tamamı, “binlerce dolar” a malolduğunu belirtiyor. Parayı üç adet iPhone 7 , ekranlar ve bir sürü Apple’ın kulaklık adaptörü gibi parçalara harcaması gerekmiş.

iPhone 7’nizde gerçekten kulaklık girişi olmadan yaşayamıyorsanız, en azından teorik olarak artık mümkün olduğunu biliyorsunuz -Yine de, muhtemelen sadece bir çift Bluetooth kulaklık almak daha kolay ve ucuz da olabilir 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir