Intel’in Yeni Nesil İşlemcisi ” 10nm+ ICE LAKE “

Intel, gelecek nesil işlemci serisi ” Ice Lake “ işlemcilerinin ön tanıtımını bugün gerçekleştirdi. Resmi tanıtımı gelecek hafta yapılacak olan Ice Lake serisi, Intel’in Coffee Lake işlemcilerinin devamı niteliğinde.

Intel’in resmi tanıtımlar öncesinde bu şekilde detaylı bilgiler paylaşması çok da normal bir durum değil, belkide AMD’nin RYZEN işlemcileriyle büyük başarı yakalaması onu bu tür hamlelere zorlamış olabilir.

Intel bugünkü açıklamalarıyla, Ice Lake işlemcilerinin 10nm+ mimarisine dayandığını doğrulamış oldu. Intel açıklamasında; ” Ice Lake işlemcileri, 8. nesil Intel® Core ™ işlemci ailesinin devamı ve Intel’in önde gelen 10 nm + işlemci teknolojisiyle üretildiler.” dedi.

Şu an MacBooklarda bu yılın başlarında tanıtılan Kaby Lake serisi işlemciler kullanılıyor. Yakında bu işlemcilerin yerine ilk defa 10nm+ mimarisiyle üretilen Cannon Lake serisi işlemciler piyasada olacak. Ayrıca PC’ler için tasarlanmış olan Coffee Lake serisi de var.

Intel’in bugün ilk 10nm işlemcilerini resmi olarak piyasaya sürmesine rağmen, bugün Ice Lake serisinin tanıtımına önem vermesinin nedeni Anandtech’e göre:

Basitçe söylemek gerekirse, ilk nesil 10nm işlemciler yüksek verim sağlamak için daha küçük boyutlara ihtiyac duyuyor. Intel, büyük boyutlu CPU’lar için denenmiş ve test edilmiş bir alt yapı için, 14 ++ Coffee Lake’de daha büyük boyutlarda test ederken, küçültülmüş işlemci yapısını daha küçük işlemci olan (diğer bir deyişle bir dizüstü bilgisayar için 15 W’ın altındaki her şeyi) 10nm Cannon Lake’de test ediyor gibi görünüyor.

Biraz daha masaüstü işlemcileri 14 ++ teknolojisiyle üretimleri sürerken, Intel 10 nm üretim teknolojisini daha da geliştirmek için zamanı olacak, böylece 10+  mimarisiyle daha büyük çiplerin üretim sürecine daha rahat bir geçiş sağlayacak.

Bu Apple için ne anlama geliyor? Şirketin bir sonraki MacBook Pro ve standart iMac yenilemesi büyük olasılıkla 14nm mimarisine dayanan Coffee Lake işlemcileri tarafından sağlanacak. KGI raporlarında daha önce bu ayrıntı ortaya çıkmıştı.

Buradan, Cannon Lake’in 2018 sonlarında veya 2019 yılının başında piyasaya çıkması beklenen MacBook Pro / iMac’e gelmesi veya Ice Lake’e direk geçilme olasılığı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir