IBM den Yeni Bir Rekor, Bir Kasette 330 TB Veri

 

IBM yıllardır bilişim dünyasının lider firmalarından biri ve yaptığı bilimsel arge çalışmalarıyla bu durumu sürdürmeye devam ediyor. En son IBM mühendisleri ve bilim adamları 330 TB’lık sıkıştırılmamış veriyi küçük bir kartuşa kaydetmeyi başararak yeni bir dünya rekoru kırdılar. Bu veri, yaklaşık avuç içinizde 330 milyon kitabı tutmakla eşdeğer. Rekor, inç kare başına 201 gigabitlik veri püskürtmeli manyetik teyp üzerinde kaydedildi.

Manyetik Teyp sürücüler 60 yıldır veri depolama alınında kullanılan bir teknoloji, bilgisayarlarla ilk tanıştığımızda kullandığımız disketler (floopy disk)  bunlardan biriydi ve sadece 2 mega-baytlık bir veri saklıyordu. Sony Storage Media Solutions tarafından geliştirilen manyetik teyp teknolojisi, yıllardır IBM ve Sony ile yapılan çalışmalar sayesinde ticari olarak kullanılan modellerden 20 kat dan daha fazla veri yoğunluğu elde edildi. IBM tarafından yapılan açıklamada manyetik teyplerde depolama kapasitesi 10 yıl daha öngörülebilir artışda devam edeceği belirtildi.

Geliştirilen teyp teknolojisinin şu an piyasaya ne zaman çıkacağı bilinmiyor fakat IBM üyesi Evangelos Eleftheriou, teybin geleneksel olarak şirketlerin verilerini bulutta saklama ve şirket dışında konumlanan uygulamalara doğru genişlediğini belirtti.

 

 

Belki yakında USB’lerden disketlere geri dönüş yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir