Hackerlar HBO’dan Binlerce $ Fidye İstiyor

Büyük yapımlara ev sahipliği yapan HBO,  yakın zamanda hackerların hedefi haline geldi. Söylentiler göre geçtiğimiz ay HBO, çalınan senaryolar, diziler ve çalışan bilgileri için hackerlara fidye ödemek istedi. Variety ve Hollywood Reporter, ” HBO’nun kendilerine fidye ödemeyi kabul ettiğini” söyleyen bir e-postanın hackerlar tarafından kendilerine gönderildiğini yazdılar.

Mesajda, HBO yöneticilerinden birisinin, “İyi niyet göstergesi olarak, gerekli hesap bilgilerini alır almaz güvenlik açığı ödülü olarak size 250.000 $ ödemek istiyoruz.” denildi. HBO, bu haberler içi de yorum yapmayı reddetse de, Variety, e-postanın gerçek olduğunu onaylayabileceğini söyledi.

Hacker : “Tüm Mesele Para”

Variety’a göre bu e-posta trafiği, HBO tarafından hackin boyutunu anlamak için zaman kazanmaya yönelik bir hamle de olabilir. HBO’nun bilgisayar korsanlarına para verip vermeyeceği kesin olmasada böyle bir teklifin yapılması bile şaşırtıcı. Şimdiye kadar şirketler, korsanlarla pazarlık yapılmadığını, böyle bir ödemenin emsal oluşturabileceği korkusuyla reddediyorlardı. HBO ödeme yapma niyetinde olmasa bile, böylesine büyük bir şirketin hackerlarla pazarlık yapması alışılmadık bir durum. Sonuç olarak böyle bir ödeme yapılmadı fakat bilgisayar korsanları ya HBO’yu kamuoyunda karalamaya çalışıyor yada daha çok fidye için bir arayış içindeler.

The Hollywood Reporter da, geçtiğimiz hafta bilgisayar korsanlarından bir e-mail aldığını ve e-mailde; “Tüm mesele para.  HBO yetkilileriyle haftalarca pazarlık yaptık. Sözlerini tutmadılar ve bizimle oyun oynamak istediler.” yazdığını belirtti. Korsanlar en son iki gün önce Game of Thrones oyuncularının kişisel bilgilerini İnternet’e sızdırmışlardı. Bizden söylemesi Korsanlarla oyun olmaz 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir