Hackerlar Aile Robotunu Silaha Dönüştürdü !!

Tüketiciler, evlerinde robot olması fikrine yeni yeni ısınırken, yapılan son araştırmalar, insanların robotlara güvenerek kişisel alanlarına dahil etmeden önce çok iyi düşünmelerini konusunda ciddi olarak uyarıyor.
Güvenlik araştırmacıları, dünyadaki en popüler üç markaya ait robotları hackleyerek bunları casusluk yapmalarını, sahiplerinin evlerini filme almasını ve hatta onlara zarar verecek cihazlara dönüştürmeyi başardılar.

IOActive’daki etik (beyaz) korsanlar, Softbank, UBTech ve Universal tarafından üretilen robotlarda güvenlik açığı buldular. Bu açıklar, araştırmacıların robotları kontrol ederek onları video ve ses kaydı yakalamalarına olanak tanıdı.

Güvenlik açıkları, Softbank’ın NAO ve Pepper robotlarını ve hatta UBTech’in Alpha’sını etkiliyor. Araştırmacılar, bilgisayar korsanlarının, kişisel bilgilerin çalınması için, robotların her birinde bulunan farklı güvenlik kusurlarını kullanmış olabileceğini belirtiyor.

IOActive’in güvenlik danışmanı Lucas Apa, “İnsanlar bu cihazları halen hileli basit oyuncaklar olarak düşünmeye devam ediyor, cihazların sevdikleri kişileri izlemek, casusluk yapmak ya da onlara zarar vermek için kullanılabilecek potansiyelde olduğunu görmüyorlar.” diyor.

“Sonuçta, onlar sadece oyuncak değil, her yeni nesilde daha da büyüyen, daha da güçlenen ve daha da hızlanan kollara, bacaklara veya tekerleklere sahip birer yetenekli bilgisayarlar.”

Apa, kameraları ve mikrofonu bulunan bir robot almadan önce tüketicileri güvenlik hususunda önceden düşünmeye ve cihaz hacklendiğinde çocuklarının fotoğraflarını sızdırabileceği konusundan uyarıyor.

Araştırmacılar, en kötü senaryoya göre robotlar ele geçirilip silah haline getirilerek sahiplerine ciddi zarar verebilirler.

Hackerlar, örneğin, Pepper robota bir insana doğru yavaş bir hızda koşmasını emrederse bir insanın kemiğini kırmak için yeterli olan kuvveti oluşturabilir, IOActive bu husunda uyarı bulunuyor. Softbank, bugüne kadar 28 kg ağırlığa sahip yaklaşık 20.000 Biberli robot sattığı biliniyor.

IOActive’nin yaptığı bu açıklamalar, Elon Musk da dahil olmak üzere birçok teknoloji ve yapay zeka uzmanının Birleşmiş Milletler’e “katil robotlar” ı durdurması için çağrıda bulunması sonrasında geldi. 116 teknoloji lideriyle imzalanan mektupta, otonom silah teknolojisinin yasaklanması gerektiği belirtildi.

“Dünyadaki en parlak zihinler, bu hafta robotların potansiyel tehlikeleri hakkında konuştu” denildi. “Sadece savunma endüstrisinde değil, aynı zamanda evlerimizde ve fabrikalarımızda bulunan robotlar içinde endişelenmeliyiz” denildi.

IOAcive araştırmacılar, uçak-içi eğlence sistemleri ve Jeep otomobilleri de daha önce teknolojik bazı sorunlar keşfetmişlerdi.

UBTech, IOActive’in Alpha 2 robotu ile ilgili videosunu “sansasyonel” olarak nitelendirdi ve araştırmanın ortaya attığı “endişeleri” belirttiğini söyledi.

 UBTECH konuyla ilgili olarak; “UBTECH, tüm ürünlerinde en yüksek güvenlik standartlarını korumakta kararlı. Sonuç olarak, şirketimiz, Alpha 2 robotuyla ilgili IoActive raporunda belirtilen iddialara ilişkin tam bir araştırma yapılmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir