Google Hindistan’da Para Aktarmak İçin Sesi Kullanıyor

Google, Hindistan‘da Tez adında (Hintçe “hızlı” demek) yeni bir ödeme uygulaması geliştirdi. Tez, Audio QR (ses QR) olarak adlandırılan ve kullanıcıların iki cihazı eşleştirmek için seslerini kullanarak para aktarımı yapmasını sağlayan bir teknoloji. “Nakit modu seçeneği” denildiğinde, telefon gönderici ve alıcıyı belirlemek için sesi kullanarak bir bağlantı oluşturuyor. (Financial Times‘a göre, sesler insan kulağının duyabileceği seviyede olmalı, çünkü gönderim için ultrasonik frekanslar kullanılıyor.) Bu özellik, banka hesapları ve telefon numaraları gibi kişisel bilgilerin değiş tokuş edilmesini gerektirmeyen nakit transferine benziyor. “Nakit Modu”, bir mikrofon, hoparlör ve Tez uygulaması yüklü herhangi bir telefonla çalışıyor ve NFC çipi gerektirmiyor. Google’ın Audio QR teknolojisi, aynı zamanda ultrasonik ses ile kodlanmış verileri gönderen Chirp‘e benziyor.

Hindistan’da 300 milyon akıllı telefon kullanıcısı var ve NFC‘li telefonlar nispeten nadir ve pahalı, bu yüzden pek çok kullanıcı giriş seviyesi ve orta seviye cihazları tercih ediyor. Tez, Hindistan bankalarındaki ödeme uygulamalarına bağlanmasına olanak tanıdığından, Android Pay’ın ötesinde bir uygulama olacaktır. – Hindistan’ın Birleşik Ödemeler Arayüzü’ndeki (Unified Payments Interface – UPI) ülkenin 55 bankasının tamamıyla çalıştığı belirtiliyor. UPI, çok sayıda banka hesabının bir mobil uygulamaya bağlanmasına ve kişiler arası ödeme yapılmasına olanak tanıyan bir sistem. Bloomberg’e göre, Hindistan Hükumeti geçen yıl değerli nakit senet gönderimi yasaklamasından sonra dijital işlemlerin arttığı belirtiliyor.

 

Tez ayrıca bankadan bankaya yapılan ödemeleri kolaylaştırdığı gibi ayrıca Google’ın dolandırıcılık tespiti yapılabilen ve kullanıcı kimliğini koruyan bir veri güvenlik platformu olan Tez Shield tarafından korunduğu belirtildi. Tez, işlem geçmişini düzenli tutmak için kişi listenizi kullanıyor ve bu şekli ile bir sohbet uygulaması gibi davranıyor.

Google, küçük işletmelerin uygulama sayesinde yapılacak ödemeleri banka hesaplarına aktarmak için de kullanabileceğini ve “sadece birkaç dokunuşla” mobil sitelerdeki ödemeleri kabul edebileceklerini belirtiyor. Tez, hem Android hem de iOS’da mevcut ve Google en yakın zamanda, Vietnam, Endonezya ve Tayland gibi diğer gelişmekte olan ülkelerde de uygulamayı kullanıma sunmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir