Google Depresyon İçin Test Sunacak

Google’ın, depresyondan rahatsızlık duyan kişilere yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir özelliği var.
ABD’de “depresyon” ya da “klinik depresyon” kelimeleriyle arama yapan kullanıcılara, depresyon düzeylerini test etmeleri ve profesyonel bir yardım aramaları gerekip gerekmediğini belirlemeleri için bir test önerileceği, Google’ın bir blog yazısında belirtiliyor.

Depresyonla ilgili bilgi arayan kullanıcıların, ekranın üst kısmında, “klinik olarak bunalımdaysanız kontrol edin” şeklinde teşvik edici bir kutu gösterileceği belirtiliyor. PHQ-9 olarak adlandırılan klinik olarak onaylanmış test, enerji, iştah ve konsantrasyon düzeyi gibi çeşitli konular hakkında sorular içeriyor.

Teknoloji devi, bilgilerin “hassas ve özel” olduğunu ve yanıtları saklayamayacağını belirtiyor. Google (GOOGL, Tech30), bu girişimin Ulusal Akıl Hastalığı Birliği (NAMI) ile ortaklaşa geliştirildiğini belirtti. NAMI CEO’su Mary Giliberti, “PHQ-9 sonuçları, doktorunuzla daha bilgilendirilmiş bir konuşma yapmanıza yardımcı olabilir” diyor.

Klinik depresyon her beş Amerikalıdan bir tanesini hayatlarının bir noktasında etkiliyor. Ancak NAMI’ye göre, depresyon semptomları olan bireylerin profesyonel yardım almaya ortalama altı ila sekiz yıl geç başlıyorlar.

Giliberti bu birlikteliğin amacını; “Bu bilgileri Google’da kullanıma sunduğumuzda, daha fazla insan depresyonunun farkına varacak böylece düzelmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için daha fazla tedavi arayışına yönlenecektir” şeklinde açıklıyor.

Mayıs ayında yayınlanan araştırmaya göre, ABD’de intihar düşüncesi veya intihar eylemi nedeniyle hastaneye yatan küçük çocukların ve gençlerin yüzdesi on yılda neredeyse iki katına çıktığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir