Google Chrome’da Web Sayfalarını Tamamen Susturabileceğiz

Videoları sesiyle beraber otomatik yükleyen web siteleri yakında geçmişte kalabilir – veya en azından onlara katlanmak zorunda olduğumuz günler.

Bunun sebebi, Google’ın kullanıcıların Chrome Tarayıcıda bir web sitesinin sesini kalıcı olarak kapatmasını sağlayan yeni bir seçeneği test etmesi.

Gürültülü web siteleri uzun zamandır can sıkan bir problem. Chrome, bir kaç yıl önce problemli sekmeleri işaretlemek için bir gösterge işareti sunmuştu; uzun süredir ihtiyaç duyulan- ve şimdi Google developer François Beaufort’a göre, geliştirme ekibi bu sesi kapatmaya yönelik en son deneysel ‘Canary’ sürümünü test ediyor. Denemek isterseniz bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kullanımı çok kolay görünüyor. Web sitesi adresinin solunda bulunan güvenlik durumunu tıklamanız ve ardından sitenin sesini kapatma seçeneği, ayrıntılar ve izinler listesinde yer alıyor. Sessizlik, ayar değiştirilinceye kadar devam ediyor ve bu da etkin bir şekilde site sesini yasaklamış olduğumuz anlamına geliyor.

Bu özellik yalnızca Chrome’da görünse de, test aşamasından çıktıktan sonra diğer tarayıcı şirketlerinin bu tip bir özelliği takip etmesi çok muhtemel.

Kullanıcılara yönelik bu tür bir seçenek, web sitelerinin sesinin sonsuza dek kapanacağından endişe duyan yayıncıların, videoları sesli olarak otomatik oynatmalarını önleyebilir. Bu da, internet’te daha az sinir bozucu şey ve hepimiz içinde bir zafer demek olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir