Gigabyte’dan Mini Mini GTX 1080

Gigabyte masaüstü ekran kartlarını küçültmeyi artık kendisine misyon edindi diyebiliriz. Geçen yıl GeForce GTX 1070 mini-ITX versiyonunu yaptıktan sonra, bu sefer Gigabyte aynı derecede mini GTX 1080’i ürettiğini Engadget açıkladı. Gigabyte’ın GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G’si sadece 16.9 cm uzunluğunda ve normal bir GTX 1080’e göre yaklaşık 9 cm daha kısa. Bu tür küçültme işlemleri daha taşınabilir bir masaüstü oyun donanımını mini-ITX kasa içerisine sığdırmak için yapılıyor.

Gigabyte, soğutma için üç bakır kompozit ısı borusu ile donatılan, tek bir 90mm’lik fan kullanıyor. Fan yarı pasif, yani GTX 1080 büyük bir yükün altında olmadığında devre dışı kalabiliyor. Ayrıca Gigabyte’ın kendi yazılımı sayesinde GTX 1080 overclock edilebilecek.

 

Nvidia, Max-Q teknolojisi sayesinde oyun dizüstü bilgisayarlarını küçültebiliyor ancak oyuncular masaüstü sistemlerin daha verimli olduğunu düşündükleri için halen daha küçük masaüstü sistemleri kurmamayı tercih ediyorlar. Bu, mini-ITX formunda gördüğümüz ilk güçlü ekran kartı değil, ancak kesinlikle en küçüğü. Zotac bu yılın başlarında 8.3 inç GTX 1080 Ti’yi ortaya çıkarmıştı, fakat Gigabyte’ın minyatür GTX 1080‘inden bir inçten daha fazla büyüktü. Artık Gigabyte’dan taşınabilir VR oyun makineleri için benzer şekilde mini boyutta GTX 1080 Ti üretmesini bekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir