Gelecekte Bataryalar Göz Yaşıyla Dolabilir

Bilim adamları, giyilebilir cihazların ve medikal ürünlerin daha güvenli olması için tuzlu suyla çalışan katlanabilir bataryalar geliştirdiler ve tuzlu yerine ilerde kan, ter ve göz yaşı da kullanılabilir.

Geçtiğimiz hafta Chem dergisinde tanıtılan bataryaların %50 oranında esneyebildiği belirtildi. Ve daha güvenliler; mevcut bataryalar toksik kimyasallarla çalışırken, bu bataryalar neredeyse zararsız olan tuzlu su ve IV rehidrasyon solüsyonlarıyla çalışıyor. Buradaki temel amaç; üstünüzde bulunan bataryalı cihazda bir sızıntı olduğunda akan sıvının bedeninize zarar görmesini engellemek.
Bataryalar temelde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren yapılardır ve 3 temel bileşenden oluşurlar; elektriği ileten iki metal elektrot – pozitif yüklü, negatif yüklü olan – ve arasında elektrolit karışım veya macun. Çalışma esnasında iyonlar elektronlarını atar ve elektrolit karışımı boyunca bir elektrottan diğerine hareket ederek cihaza gerekli olan elektriği verirler.
Yapılan araştırmada, mevcut bataryaların hemen hemen hepsinin güçlü asitlerle veya toksik kimyasallarla üretildiği belirtiliyor. Bu sıvılar aşındırıcı, yanıcı veya toksik olduğunu biliniyor ve kesinlikle vücudunuza değmesini istemezsiniz. Bu nedenle, Çin’in Fudan Üniversitesinde bilim insanları bu toksik sıvıların yerine çok daha az zararlı olanlarla değiştirmenin bir yolunu buldular.

Yapılan araştırmalarda iki tür batarya geliştirildi; ilki elektrotların ve elektrolit macunun düzleştirilmesiyle kaset bantı şeridi şeklinde bir batarya. Diğer batarya ise, içerisinde iki küçük ip bulunan karbon nano-tüplerden oluşuyor. Bir İplik, pozitif yüklü elektrot lekelerini içerirken, diğer iplik negatif yüklü elektrotlar barındırıyor. Daha sonra iki iplik, elektrolit çözeltisi ile dolu küçük bir tüp içine konuluyor. Fikir, bu ipliğe benzer pillerin bir gün giyilebilir akıllı kıyafetlerin üzerine dokunulabilmesi.
Araştırmacılar birkaç farklı elektrolit çözeltisi denemişler.En iyi sonucuda yumuşatıcı olarak da kullanılan sodyum sülfat elde edilmiş. Ancak tuzlu suyla seyreltilmiş çözeltilerin de iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiş. Çalışma sonunda, kan, ter veya gözyaşları gibi vücut sıvıların tıbbi implantlara güç veren elektrolit solüsyonlarının yerini alabileceği belirtiliyor.

KD: Bir sonraki aşama idrarın kullanımı olabilir 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir