Facebook’un Tasarımı Değişiyor!

Facebook mobile uygulamaları yeni görünüme kavuşuyor. Bu değişikliklerin bazılarını gözden kaçmış olabilir.

Tasarımın belirginleştiği güncelleme, son görünümü mesaj gönderisinden çok, sohbet şeklinde görünüm kazanan yorumlar bölümüne gelmiş bulunuyor.  Bu geliştirme, Facebook’un masa üstü cihazlardaki denemeleriyle de uyum sağlıyor. Bu denemelerde yorumlar daha çok grup sohbetlerindeki görünümle benzerlikler barındırıyor.

Buradaki düşünce, yorumların daha rahat okunmasını sağlamak. Ve de kimlerin başkalarına doğrudan cevap verdiğini görmeyi rahat hale getirmek.  Facebook aynı zamanda aşina olmayanları sohbetlere alıştırmak adına da bu kısmi değişiklikleri gerçekleştiriyor olabilir. Sıradan internet akışı benzeri tasarım yerine, mesajlaşma uygulamasına metin baloncuğu getirmek, karşınızdakiyle sohbet havasını sağlamanıza daha fazla yardımcı olacaktır.

 

Bunun dışında daha az dikkat çeken değişikliklerden biri de Haber Akışına getirilmiş. Facebook bu bölümde daha parlak bir tonda mavi kullanmayı tercih etmiş. Aynı zamanda metinlerin daha rahat okunması için genel renk kontrastını attırtmış. Bağlantıların ön görünümleri de kısmen biraz daha büyük olması tercih edilmiş (artık ekranın tüm genişliğini kaplıyorlar). Beğen, Yorum Yap, ve Paylaş butonları ise artık daha büyük.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir