Facebook Anonim Uygulamasıyla Çin’e Sızdı

Çin’de Facebook kullanımı Temmuz 2009’dan beri büyük ölçüde engellense de, bu durum şirketin tamamen ülkeden çekildiği anlamına gelmiyor. New York Times’a göre Facebook yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Colorful Balloons’u Çin’de sessizce yayınladı. Kullanıcılarına, aile ve arkadaşlarıyla fotoğraf paylaşma imkanı sunan bu uygulama şirketin bir diğer uygulaması olan Moments’a çok benzediği halde, resmi olarak Facebook’la herhangi bir marka bağı gözlenmiyor.  Youge Internet Technology adında yerel bir firma aracılığıyla Mayıs ayında yayınlanan uygulama, sosyal medya devi Facebook’la olan bağı hakkında hiçbir ipucu vermiyor.

Times’a göre Facebook henüz açık bir şekilde durumu kabul veya inkar etmedi. Markanın sözcüsü ise Çin’le yakından ilgilendiklerini ve ülkeyi çeşitli yönlerden daha iyi anlamak adına zaman ayırdıklarını belirtti.

700 milyonluk internet kullanıcısı olan Çin’den vazgeçmek istemeyen Mark Zuckerberg birçok defa ülkeyi ziyaret etmiş ve hatta Çince öğrenmiş olsa da, stratejik yönetim profesörü Teng Bingsheng’in Times’a anlattığına göre “Hükümetin medya üzerindeki gözetim ve kontrolü çok katı ve bu durum kapıların açılmasını neredeyse olanaksız kılıyor”.

Henüz Çin hükümetinin durumun farkında olup olmadığı ise belli değil. Yetkililer, yabancı sosyal medya servislerinin kontrol alanlarının ötesinde kaldığı ve ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Facebook, Twitter ve Youtube’u da yasaklamıştı.

Kaynak: abc NEWS

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir