Dünyanın en büyük giyilebilir teknoloji üreticisi Xiaomi oldu

Strategy Analytics firmasının verilerine göre dünya giyilebilir teknoloji satışlarında Xiaomi ilk defa liderliği elde etti. Şirket bu ünvanı kazanırken yeni müşterilerinin neredeyse tamamı, Fitbit kullanıcılarından oluşuyor çünkü aynı rapordaki bilgilere göre Fitbit’in satışlarıda bu dönemde yüzde 40 oranında azaldı.

Dünya genelinde 2017 yılı ikinci çeyreğinde 21.6 milyon adet giyilebilir ürün satışının gerçekleştiğini belirten rapor, bu satışların yüzde 17,1’ini Xiaomi’nin gerçekleştirdiğini gösteriyor. İkinci sırada ise yüzde 15,7 ile Fitbit gelirken, Apple yüzde 13 ile 3. sırada yer bulunuyor.

Xiaomi, geçen yılın aynı dönemine göre pazar payını %2.1 artırırken aynı dönemde Fitbit’in satışları %12,8 düşmüş. Apple ise pazar payını %4 arttırarak pazarda gelirini en çok arttıran firma konumunda.

Xiaomi’nin pazar liderliğine yerleşmesi ve Fitbit’in pazarda değer kaybetmesinin en büyük nedeni, Xiaomi’nin geniş ürün yelpazesi ve ABD’de ritim ölçen cihazları 14.99$ gibi çok düşük bir fiyata satışa sunması olarak gösteriliyor. Pahalı ve lüks akıllı saat almak isteyenlerin tercihi Apple olurken, ucuz ve kullanışlı ürün almayı isteyenler Xiaomi’yi tercih ediyor. İki markada farklı alanlarda yerini konumlanmışken Fitbit’in yeri belirsiz kalıyor.

Yine Strategy Analytics’in raporunda, yeni Apple Watch’ın kapsamlı kalp sağlık uygulaması özelliğini ekleyerek bir sonraki dönemde pazarın liderliğini elde etmesi bekleniyor.

Çin’de offline pazarlamaya yapılan yatırım ve Hindistan pazarında gerçekleşen istikrarlı büyüme sonucu geçen yıl 1 milyar dolar gelir elde ettiklerini açıklayan  Xiaomi CEO’su Lei Jun, bu yıl sonunda çok daha iyimser bir rakam hedeflediklerini belirtiyor.

Xiaomi yetkilileri, aynı zamanda telefon satışlarında da %70’lik bir büyüme yaşadıklarını söylerken, yılın ikinci çeyreğinde 23 milyon adet akıllı telefon sattıklarını belirtiyor. Strategy Analytics raporuna göre de Xiaomi yeniden dünyanın en çok satan 5 telefon markasından biri konumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir