Disney Kendi İçerik Servisini Kuruyor

Disney bugün yaptığı açıklamada, Netflix ile olan yayın antlaşmasını sonlandırarak kendi içerik servisini başlatacaklarını bildirdi. Sistem hemen aktif olmayacak ve 2019 a kadar Netflix içerikleri yayınlamaya devam edecek.

Şirketin yapmış olduğu bu hamle Netflix açısından büyük bir darbe niteliğinde, çünkü iki şirket arasında 2012 yılından beri devam eden bir ortaklık mevcuttu. Tabi ki kütüphanesinde çok sayıda büyük yapım film ve dizi gibi içerikler bulunduran bir şirket için bu çok doğru bir adım. Müşteriler Disney filmlerine ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar, çünkü şirket filmleri kiralamak yerine satın almaları yönünde baskı yapıyor. Bu strateji ile Disney’in kendi içerik servislerinde büyük kar yapması çok muhtemel.

Netflix 2019 a kadar Disney’in yayın haklarını elinde bulunduruyor ve mevcut filmleri 2019 sonuna kadar yayınlayabilecek, gelecek 2 Star Wars filminin gösterim hakkı da buna dahil lakin 3. filmi hariç. Netflix sözcüsü, “Marvel TV ile devam eden anlaşmamız da dahil olmak üzere birçok açıdan Walt Disney ile iş birlikteliklerinin devam” ettiğini belirtti.

DisneyBAMTech firmasının desteğiyle kendi içerik servisini 2019 da hayata geçirmeyi planlıyor. Şirket BAMTech’in hali hazırda en büyük yatırımcılarından biriydi ve bugün yapılan açıklamayla beraber 1,8 Milyar $ lık yatırımla şirket’in %75 ine sahip oldu. İçerik yayınları Amerika’ya özel olarak “isteğe bağlı video gösterim aboneliği” şeklinde sunulacak ve yayın hayatına Toy Story 4 and Frozen’ın devam filmiyle başlayacak. Servisde Disney, Pixar ve Disney TV‘nin eski dizileri, filmleri ve yeni çekilecek tüm orijinal yapımlar bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir