Audi, Elektrikli Araçlarının Çatısını Güneş Panelleriyle Kaplayacak

Sadece arabanızla gezinerek veya güneşin altına park ederek elektrikli arabanızı şarj ettiğinizi hayal edin.

Yakında bu hayal gerçek olabilir. Audi, Çinli güneş pili uzmanı,Hanergy ile birlikte, güneş panellerini bir film şeridi gibi aracın panoramik cam çatısına entegre etmek için çalıştıklarını duyurdu. Hanergy’nin yan kuruluşu olan Alta Devices’da, bu işlem için yeterince küçük ince bir güneş film-paneli var ve iki şirket 2017 yılı sonunda bir prototipin yollarda olmasını planlıyor.

Projenin ana amacı, güneş panellerinin doğrudan aküyü şarj ettirmesini sağlamakken, ilk adımın, klima gibi otomobilin yardımcı sistemlerini çalıştırmak için güneş panellerini kullanmak olduğu ifade edildi.

Audi yönetim kurulu üyesi Dr. Bernd Martens, “Elektrikli araçların menzili müşterilerimiz için belirleyici bir rol oynamaktadır” diyor. “Hanergy ile birlikte, elektrikli arabalarımıza yenilikçi güneş enerjisi teknolojileri ekleyerek araçların menzilini arttırmayı ve aynı zamanda sürdürülebilir olmasını planlıyoruz. “

Bu hedef başarıya ulaştıktan sonra, ikinci hedef olarak bataryaları güneş panelleriyle şarj etmenin Martens’e göre elektrikli taşıtları daha sürdürülebilir kılması. Martens, “Bu, sürdürülebilir ve emisyonsuz mobil araç elde etmek için bir kilometre taşı olacaktır.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir