Artık Verileriniz Kaybolmayacak

Bu gün size işletim sisteminiz çökse ya da sizden habersiz bir şekilde verileriniz gitse de bunun önlemini alabileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Profesyonel iş yerlerinin düzenli olarak başvurduğu bir yöntem; Back-up yani verilerinizi yedeklemek.

Günümüzde veri yedeklemek sadece profesyonel iş hayatında olanlar için önem arz etmenin çok üstüne çıktı, hemen hemen herkesin kendine veya ailesine ait silinmesini istemediği  bir resim ve video arşivi mutlaka mevcuttur. Piyasada yaygın olarak Acronis True Image programı kullanılsa da ücretli olmasından dolayı her ev kullanıcısına hitap edememektedir.  Size tavsiye edeceğim Aomei Backupper ise standart ve Pro olmak üzere iki versiyonu mevcuttur. Standart versiyonu ücretsiz olup ev kullanıcısı için oldukça yeterlidir.

Yedeklenecek ya da Geri Yüklenecek Harddisk Bölümlerini Seçebilirsiniz

Aomei Backupper ile ister Harddisk’inizin imajını isterseniz işletim sistemi yada dosyalarınızın yedeğini alabilirsiniz, ben bu programı ilk defa mekanik harddiskimi ssd’ye upgrade ettiğim zaman kullandım; mekanik harddiskimin imajını sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde ssd’ye aktardı. Yaklaşık bir yıldır da sistemimi temiz bir kurulum yaptıktan sonra imaj yedeğini alıp yavaşlama, sistemde şişme hissettiğim anlarda bu imajı geri yüklüyorum. Dolayısı ile format atmak driver kurmak ya da temel kurulması gereken programları (firefox, chrome, winrar vs) tekrar tekrar kurmak zorunda kalmıyorum.

Tavsiyem harici bir harddiske yada flash belleğe haftada bir ya da ayda bir olacak şekilde bir yedekleme takvimi oluşturup düzenli  back up yapmanız. Böylece sistemsel bir sorun olsa dahi yedekten geriye dönerek verilerinizin kaybolmasının önüne geçmiş olacaksınız (En azından yedek oluşturduğunuz tarihe bağlı olarak minimum düzeyde veri kaybınız olacak).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir