Apple, 4K Filmler İçin Hollywood’la Sıkı Pazarlıkta

Apple, yakında çıkacağı yeni Apple TV‘de Ultra Yüksek Çözünürlüklü (4K) filmlerin fiyatını belirlemede sıkıntı yaşıyor, Wall Street Journal’da çıkan bir yazıya göre. Apple, genel olarak HD filmleri nasıl ücretlendireceğini belirlemek amacıyla, 4K’da büyük yapımlar için 19.99 $ istiyor, ancak bazı Hollywood stüdyoları buna ek olarak 5 $ ila 10 $ daha ücret talebinde bulunuyor. Apple’ın nihayet 4K ve HDR desteği sunacağı yeni Apple TV’yi 12 Eylül’de düzenlenecek etkinlikte tanıtması bekleniyor.

Görüşmelerde yer alan bir stüdyo yöneticisi, “Apple’a iPad’lerini nasıl fiyatlandıracağını söyleyemem” dediği söylentiler arasında, bu da görüşmelerin tek yanlı davranılarak ilerlemeyeceğini gösteriyor. Stüdyolar genelde karlarını korumak için yüksek kaliteli içerik için premium üyeliği tercih ederken, Apple genellikle daha düşük fiyatları destekleyerek daha fazla müşteriyi teşvik etmeyi ve uzun vadede daha fazla kar elde edeceğine inanıyor. 32GB’lık versiyonu 149 $’dan satılan Apple TV, Amazon ve Roku gibi diğer şirketlerin sunduğu daha ucuz TV çözümlerine karşı pazar payını kaybettiği biliniyor, ayrıca şirketler aradaki fiyat farkını sağlamış oldukları 4K ve HDR yayınları ile kapatabiliyorlar. Örneğin, Amazon’un Fire TV‘si 89.99 $ ve Netflix ayda 11,99 $’a Ultra HD içerik sunuyor.

Ultra HD’deki güncel filmlerin fiyatları filmden filme değişebiliyor, ancak çoğu 30 $ civarında. Örneğin, Galaxy’nin Koruyucuları 2‘nin fiyatı 29.99 $‘ken Wonder Woman‘ın fiyatı 34.99 $.(Amerika Fiyatlarıdır)

4K ve HDR destekli yeni Apple TV’nin Sonbaharda piyasaya çıkması bekleniyor ve Apple müşterileri cezbetmek için geniş kapsamlı bir dizi gişe rekortmeni filmi Ultra HD olarak iTunes mağazasında hazır bulundurmak isteyecektir. Bununla birlikte, bir filmin bir kopyası için 30 dolar ödemek, Netflix’sin ayda 11,99 $’a Ultra HD içerik sunduğu göz önüne alındığında, biraz fazla gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir