Amazon’a Karşı Google ve Walmart İş Birliği Yapacak

Walmart, e-ticaretin en büyük markası olan Amazon’a karşı Google ile iş birliği yaparak ürünlerini Google Express üzerinden satmayı planlıyor. Walmart kendi alışveriş sistemini Google ile entegre ederek müşterilerine, Google Home Asistanı ile sesli alış veriş imkanı sunacak.

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden birine sahip olan Walmart, çarşamba günü yaptığı açıklamada Eylül ayından itibaren Google ile yaptıkları işbirliği sonucu, ürünlerini Google Asistant üzerinden sesli olarak satılacağını belirtti. Walmart Amerika E-Ticaret İşletmeciliği CEO’su Marc Lore, “sesli alış verişin artık yapılan alışverişlerin önemli bir kısmını oluştuyor” dedi.

Google sesli asistanı Home’u ilk günden beri gündelik hayata daha fazla adapte edebilmek için olabildiğinde çaba harcadığı biliniyor. Şubat ayında piyasaya çıkan Home, ilk olarak çeşitli e-ticaret firmalarıyla entegre olarak sesli sipariş verme imkanına kavuşmuştu; Target ve Costco gibi 40 dan fazla firma ile. Buna rağmen Google’un, Amazon’un Echo asistanına karşı rakabeti, arkasında Amazon gibi dev bir e-ticaret firması olduğundan, çok zor. Yine de Walmart ile yapılan bu işbirliği iki firmaya da önemli ölçüde yarar getirebilir.

Amerika’nın en büyük market zincirine sahip olan Walmart, e-ticarette Amazon ile arasındaki mesafeyi kapatmak için son zamanlarda etkili adımlar atıyor. Firma, müşterilerinin ve şubelerinin bilgilerinin bulunduğu ‘Kolay Sipariş Tekrarı’ adlı uygulamasını, Google Exress’e entegre ederek müşterilerinin Home Speaker üzerinden sipariş verme imkanı sağlayacak. Bunun için öncelikle müşterilerin mevcut Walmart hesaplarını, Google Express ile ilişkilendirmeleri isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir