Amazon Yeni Patentleriyle Drone Ağını Daha da Genişletmek İstiyor

Amazon uzun zamandır dronları paket dağıtım ağında otonom kullanmak için çaba gösteriyor fakat bu konuda aşılması gereken bir çok engel var. Yakın zamanda şirket, kalabalık yerlere yerleştirilmiş drone kovanlarından paraşütle paket göndermeye, büyük hava araçlarıdan paket bırakmaya kadar bir çok konuda patent başvurusunda bulundu. Business Insider, yeni bir patent dosyasına ulaştı; siparişlerin yüksek olduğu bölgelere hareket edebilen; tekne, traktör römorklu kamyon, tren veya benzer araçlara yerleştirilen mobile iş istasyonu ağı

Fikir, basit bir patent başvurusu şeklinde sunuldu: hem Amazon’un drone filosu için bir bakım merkezi hem de depo olarak hareket eden, dolaşan bir ” intermodal ” olarak adlandırılan bir dağıtım sistemi ağı. Patent esas olarak ” tavan üzerinde otomatik bir kapı ile donatılmış standart bir nakliye konteynırını ve yakalama aparatını dikey bir eksen boyunca kaldıracak veya indirecek ayrıca düşey eksen etrafında döndürecek şekilde yapılandırılmış bir iniş platformunu içeriyor” şeklinde tarif ediyor.

 

Bu konteynırlar lokomotif, konteyner gemisi veya traktör römork kamyonuna yüklenebilir ve içerisinde bakım ekipmanları, ekstra batarya, robotik bir kol ve araçların drone ile iletişim kurmasını sağlayacak bir bilgisayar sistemi de bulundurabilir. Gerekli durumlarda araç droneları toplamak için hareket edip, bataryasını değiştirerek dağıtımına devam etmesini sağlayabilir. Patent, hasar gören dronları tespit etme yöntemlerini de açıklıyor. Şu an Amazondaki yetkili isimler konu hakkında açıklama yapmıyorlar.

Patentde mobil  konteynırların “envanter ürünlerini iletme” için potansiyel bir araç olmasında da söz ediliyor. İkinci bir araç ya da konteyner, şirketin teslimat süresini kısaltmak için “bazı ürünlere olan talebin öngörülebileceği” yerlere parçaları önceden taşıyabilir. Bu senaryo dahilinde sipariş edilen ürün ya en yakın depodan yada en yakın mobile istasyondan gönderimi yapılabilecek. Sipariş bir drone’a yüklenip hedef konuma bırakılabilir ve drone mobil istasyona dönerek bataryasını tekrar şarj edebilir.

Şüphesiz her patent hayata geçirilmiyor fakat Amazonun bu konuda gerçekten sıkı çalıştığı ve  kuracağı drone-tabanlı bir altyapının neye benzeyeceği bu patent başvurularıyla ortaya çıkıyor.Gerçekte Amazon drone kullanımını hayata geçirmeye çalışan ilk firmalardan değil ve biraz da geri kalmış durumda, UPS uzun zamandır araçlarından drone gönderme testlerini yapıyor. Amazon patent başvurusunda ayrıca minyatür bir çizimle şu anki mevcut sistemin nasıl çalıştığını da gösteriyor; üretilen ürünler depolara ve oradan da müşterilere iletiliyor. Şirket, paketleri dronelara yüklemenin kapsamlı tesisler ve personel gerektirdiğini ve drone kullanımı, uçmasının güvenli olduğu anlaşılsa bile diğer araçları dağıtım ağından çıkarılmanın uzun bir süreçte olacağını belirtiyor.

Şimdilik Amazon iki konuda çalışmalarını yoğunlaştırmış gibi, biri teslimat ağında daha fazla esneklik sağlama ve otomatik olarak drone filosunu değerlendirmek için bir yol bulma. Sabit büyük depolar geniş bir bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurken daha küçük depolara ait mobil araç filoları hedef bölge veya adres değişikliği yapılan belirli bir ürünün sevkiyatı için daha uygun olabilir. Aynı zamanda mobil bakım araçları droneların düzenli çalışmasını sağladığı gibi onların kısıtlı alana sahip hareketsiz tesislere bağlı kalmasını da önleyebilir.

Kaynak: theverge.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir