AI, Super Mario Bros’u Yeniden Oluşturmayı Öğreniyor

Genellikle, AI ( yapay zeka ) sistemleri video oyunlarını izlediğinde, oyunu kendi başlarına oynamalarını bekleriz. Bilgisayarlar, masa oyunlarından çeşitli Atari oyunlarına kadar bir çok oyunda rakiplerini yendiğini biliyoruz. Ancak Georgia Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı farklı bir bakış açısı deniyor: AI (yapay zeka) nın video oyunlarını yenmesini değil onların nasıl çalıştığını öğrenmesini istiyor.

Ekip, başlıklı yeni bir makalesinde, oyunların oynanış videolarını seyrederek Super Mario Bros gibi oyunların “oyun motorunu” yeniden yaratan bir AI sistemini geliştirdiklerini anlatıyorlar. AI’nın oyunun koduna erişimi olmadan; sadece piksellere bakarak öğrenmesi sağlamaya çalışıyorlar. AI’nın yeniden oluşturduğu oyun grafikleri karışık olabilir, ancak şu aşamada fena gözükmüyor.

Bu tür bir AI, video oyun dünyasında ilk olduğu için araştırma için önemli uyarı ve kısıtlamaları mevcut. Başlangıç ​​olarak, AI sistemi oyun hakkında sıfırdan her şeyi öğrenmiyor. İki önemli bilgi kümesi AI ya öncesinde sağlanıyor: Birincisi, oyundaki tüm karakter ve desenleri içeren görsel bir sözlük; ikincisi, gördüklerini analiz etmek için kullandığı nesnelerin konumu ve hızı gibi bir dizi temel kavram. Kullandığı bu araçlar ile AI, oyununu kare kare analiz edip, gördüklerini etiketleyip, oluşan eylemleri/hareketleri açıklayan kuralları anlamaya çalışır.

Solda orijinal Mega Man ; Sağdaki AI destekli yeniden oluşturulan. Resim: Georgia Tech

“Videonun her karesi için bilgi toplayan ( örneğin Mario’nun hangi animasyon halinde olduğunu ya da nesnelerin hangi hızla hareket ettiği gibi ) ve bunları ayrıştıran bir yapıya sahibiz” diyor makalenin baş yazarı Matthew Guzdial. “Dolayısıyla, Mario’nun bir mantarın hemen üstünde olduğunu ve sonraki adımda mantarın gittiğini düşünün. Bundan hareketle AI (yapay zeka), Mario mantarın hemen üstünde ve hızının negatif (düşmekte) olduğunda mantar kaybolur şeklinde bir kuralı oluşturabilir.”

“Zamanla, sistem tüm küçük kuralları oluşturabilir, bunları bir dizi mantık ifadesi olarak (örneğin, eğer bu olursa bu olur gibi) kaydeder ve “oyun motorunu” yaklaşık olarak oluşturmak için bunları bir araya getirebilir. Bu kurallar dışa aktarılabilir ve oyunun kendisini yeniden yaratmak için kullanılan bir dizi programlama dili haline dönüştürülebilir.”

Şimdilik, sistem 2D platfomlar üzerinde çalışmakla sınırlı olduğu belirtiliyor. Bunun nedeni olarakda, belirli bir oyunda neler olabileceğini tanımlanması için (“Action States” (Eylem durumları) olarak bilinen bir durum) insanlara ihtiyaç duyulması. Bu bilginin bir 3D oyun için tanımlanması, hem daha fazla zamana hem de daha gelişmiş makine görsel tanımlama araçlarına ihtiyaç duyacaktır.

Gelecekte, Georgia Tech ekibi, bunun gibi teknolojilerin sadece video oyunlarının nasıl işlediğini değil, aynı zamanda gerçek hayatta da kullanılabileceğini düşünüyor. Bu, insanlığın anladığı şekilde AI’nın da dünyayı kavrayabilme kapasitesinde birçok devrim getireceği kesin. (Ve bu iş elbette Super Mario Bros‘dan çok daha karmaşık.) Fakat imkansız olmadığı kesin. Guzdial, “Bunun gelecekteki bir versiyonunun gerçekliğin sınırlı bir kısmını [analiz edebileceğini] düşünüyorum” diyor. Ekip şu anda Mega Man üzerinde çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir