4K Apple TV Çok Yakında HDR Desteğiyle Geliyor

Apple HomePod (akıllı hoparlör) ürün yazılımında açığa çıkan kodlar sayesinde, son zamanlar da bir çok yeni özellikten haberdar oluyoruz. Bunlardan bazıları, gelecek nesil Iphone ekran dizaynı, yüz tanıma ile ekran kilidi açma ve sanal ana ekran tuşu gibi. Son olarak da gelecek nesil Apple TV özellikleri açığa çıktı. Guilherme Ramb adlı iOS yazılım geliştiricisi, HDR 10 ve Dolby Vison desteğine sahip HDR (High Dynamic Range) uyumlu bir 4K Apple TV’ye ait bazı ip uçları elde etti. Son nesil Apple TV 4K desteğine sahip değildi.

Uzun zamandır yeni bir Apple TV’nin  4K ve HDR desteğiyle beraber geleceği dedikoduları vardı. Bloomberg ilk defa geçtiğimiz şubat ayında Apple’ın 4K içerikleri daha canlı renk formatında desteklemeyi planladığını bildirmişti. Daha canlı renk formatı bir anlamda HDR desteği anlamına geliyor ve basit bir çözünürlük artışından daha ziyade etkileyici film ve dizi seyri sunuyor.

Netflix ve Amazon gibi yayın kuruluşları HDR ve 4K içeriklere uzun zamandır destekliyor veriyorlardı hatta Google Play bile yakın zamanda 4K ve HDR yayın yapmaya başlamıştı. Apple bu konuda biraz geçikmiş olsa da, geçdiğimiz aydan itibaren iTunes da kullanıcıların satın alma geçmişlerinde filmleri  4K ve HDR’yi desteklediği şeklinde listelemeye başlamıştı, bu da 4K Apple TV’nin hazırlık aşamasında olduğunu doğruluyor.

Apple’ın yeni hoparlörünün kaynak kodunda ortaya çıkan yeni özellikler 4K bir Apple TV’yi işaret ediyor yada en azından yakında şirket TV donanımını güçlendireceği kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir